Щатските пазари приключиха сесията във вторник с остри повишения след положителния стимул от публикуваните редица финансови отчети на едни от най-големите компании в САЩ, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average приключи с ръст от близо 550 пункта, а най-добре се представи UnitedHealth.
Основният показател S&P 500 записа увеличение от 2,15%, а технологичният и здравният сектор завършиха с по 2,5% нагоре.
Технологичният индекс Nasdaq Composite също напредна с близо 3% до 7645,49 пункта.
Като цяло бенчмарковете отбелязаха най-добрия си ден от март насам.
На фона на острите увеличения днес и след ралито във вторник Dow отчита 4,5-процентов ръст спрямо нивата от миналата седмица.
Акциите на Morgan Stanley скочиха с над 5,7% след по-добър от очакванията отчет. Печалбата на Goldman Sachs също би прогнозите, с което книжата на банката поскъпнаха с 3,1%. Компаниите част от Dow Johnson & Johnson и UnitedHealth също надделяха прогнозите, което подкрепи книжата им.
Инвеститорите са в очакване на тримесечния отчет на Netflix след края на търговията. При предишните резултати акциите на компанията остро поевтиняха заради по-бавен от очакванията растеж на броя потребители. Книжата ѝ поскъпнаха с над 2% в рамките на сесията.
Инвеститорите имат големи надежди за този сезон на отчетите, като според анкета на FactSet три четвърти от тях очакват печалбата на компаниите от S&P 500 да се е увеличила с 19%.
На пазара на облигации доходността по държавните ценни книжа остана почти без промяна въпреки данните, според които работодателите в САЩ са открили рекорден брой нови работни места.
Доходността по 10-годишните държавни облигации стигна 3,158 процента, а по 30-годишните държавни ценни книжа – 3,335 процента.
На валутните пазари индексът на долара, който измерва стойността му спрямо кошница от конкурентни валути, остана почти без промяна, въпреки по-ранния си по-силен спад, достигайки 94,75 пункта.
Еврото също почти не отбеляза разлика спрямо долара, разменяйки се за 1,1578 долара.
Японската йена обаче поевтиня спрямо щатската валута – с 0,41% до 112,22 йени за долар.
На суровинните пазари търговията с петрол бе предпазлива. Очакванията за по-високо производство на шистов петрол в САЩ и на ръст в запасите надделяха над опасенията, че предлагането от Близкия изток може да бъде ударено от предстоящите санкции на САЩ срещу Иран и засилващото се напрежение около топ производителя Саудитска Арабия.
Фючърсите върху петрола сорт Брент се повишиха с 64 цента до 81,42 долара за барел, а върху американския суров петрол WTI – с 14 цента до 71,92 долара за барел.
Цените на златото останаха стабилни около най-високото си ниво от 2 месеца и половина. Контрактите върху ценния метал се запазиха на цена от 1232,20 долара за тройунция.