Американските акции се търгуват с понижения в четвъртък, след като основните азиатски производители на чипове излязоха с разочароващи прогнози, което подложи на натиск технологичните компании. Инвеститорите също се притесняват от повишаването на лихвените проценти, пише CNBC.
Dow Jones е надолу с 26 пункта, като Apple е сред най-зле представящите се компании в индекса. S&P 500 отписва 0,3%, като технологичният сектор изтри 0,7%. Технологичният Nasdaq отстъпва с 0,4%.
Тайванската полупроводникова промишленост (TMSC) очаква приходите от второто тримесечие да варират между 7,8 млрд. и 7,9 млрд. долара, доста под оценката на Wall Street за 8,8 млрд. долара.
Съобщението натежа върху целия технологичен сектор. Акциите на Apple поевтиняват с 2%, докато Nvidia, Micron и Advanced Micro Devices понижават цената на книжата си с 1%.
Wall Street следи внимателно и възможността за повишаване на лихвените проценти, тъй като доходността по 10-годишните държавни облигации се понижи с над 2,9%. Облигациите се търгуваха около тези нива по-рано тази година, предизвиквайки корекция на фондовия пазар в САЩ, тъй като инвеститорите се опасяваха от по-бързо от очакваното нарастване на инфлацията.
„Пазарът изглежда уморен, тъй като държавните облигации скоро може да са ограничителен фактор, който да засенчи добрите печалби“, коментира Питър Кардило, главен пазарен икономист в Spartan Capital Securities.
Сезонът на корпоративните печалби продължи и в четвъртък, като Procter & Gamble, Bank of New York Mellon и Blackstone обявиха по-добри от очакваните приходи.
Финансовите резултати до момента са силни. Според Thomson Reuters 79% от компаниите от S&P 500, които вече са публикували отчетите си, надминават прогнозите. Междувременно 83% от компаниите отчитат по-високи продажби.
В същото време главният изпълнителен директор на Amazon.com Inc. Джеф Безос заяви, че електронният логистичен гигант е надхвърлил 100 милиона платени абонати за услугата Prime и ще продължи да инвестира във „все по-нарастващите" очаквания на клиентите. Акциите на компанията поскъпват с 2%.
В макроикономически план молбите за помощи при безработица в САЩ надминаха леко прогнозите, като достигнаха 232 хил.
*Материалът е актуален към 18: 00 часа