Широкият измерител S&P 500 отбеляза първото си повишение от четири сесии насам във вторник, когато цената на петрола продължи да спада под 100 долара за барел, а данните за инфлацията на едро в САЩ показаха по-нисък резултат от очакваното, пише CNBC.
Движенията на пазара се случиха, докато инвеститорите продължиха да следят преговорите за прекратяване на огъня между Русия и Украйна, както и повторното настъпване на коронавируса в Китай, което доведе до затварянето на големи градове и икономически зони. В сряда инвеститорите очакват Федералният резерв на САЩ да повиши лихвите за пръв път от 2018 г. насам.
Измерителят отчете ръст от 2,14%, или 89,34 пункта, до 4262,45 пункта, въпреки че продължава да е с над 11% под рекордната си стойност.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average добави 1,82% към стойността си, или 599,10 пункта, достигайки 33 544,34 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite също бе на зелена територия с повишение от 2,92%, или 367,4 пункта, до 12 948,62 пункта.
Щатски
Според главния инвестиционен стратег в CFRA Сам Стовал на волатилния и объркващ пазар, който умори инвеститорите, се очаква облекчение.
"Понеже пазарът бе толкова слаб и заради колебанията в рамките на деня, никой не знае какво ще се случи. Но това, което кара пазарът да е на зелено днес, е това, че той се уморява от постоянните понижения, продължили дълъг период от време", каза експертът.
По думите му данните за инфлацията при цените на производител в САЩ и успокояването на петролния пазар са допринесли за ръстовете на Wall Street. Освен това инвеститорите са в очакване на заседанието на Фед.
"Пазарът очаква седем лихвени повишения през 2022 г. Като се имат предвид разпродажбите на суровинните пазари, има намалял страх от инфлацията и когато случаят е такъв, то е естествено насочването към сектори на растежа", каза старши управляващият директор в Evercore ISI Джулиан Емануел.
Технологичните акции поведоха ръстовете след скорошните си спадове. Ценните книжа на Microsoft и Netflix добавиха по 3,8% към капитализацията си, а тези на Oracle - 4,5 на сто. Акциите на производителите на чипове също поскъпнаха, като цената на акциите на Nvidia се увеличи със 7,7%, а на Advanced Micro Devices с 6,9%.
Акциите на Disney и на McDonald’s поскъпнаха със съответно 4% и 2,8%, докато тези на Peloton отбелязаха ръст от почти 12 на сто.
Поевтиняващият петрол смъкна цената на акциите на енергийните компании. Ценните книжа на Chevron и Exxon отбелязаха спад от около 5 на сто.
"Черното злато" продължи да поевтинява във вторник, когато американският суров петрол West Texas Intermediate изтри около 6,4% от стойността си до ниво от 96,44 долара за барел, след като седмица по-рано надмина цена от 130 долара за барел. Международният сорт Брент също падна под 100 долара за барел, поевтинявайки с 6,5 на сто до 99,91 долара за барел.
Данните на министерството на труда в САЩ показаха, че индексът на цените на производител е отчел безпрецедентен едномесечен ръст през февруари в размер на 0,8 на сто. Резултатът е малко по-нисък спрямо прогнозите са ръст от 0,9% на Dow Jones. На годишна база показателят е нараснал с 10 на сто.
Инфлацията, извън цените на храните, енергията и търговските услуги, се е ускорила с 0,2%.
По-рано във вторник Русия официално се оттегли от Съвета на Европа. Уведомлението за решението на Москва бе връчено на генералния секретар на организацията Мария Пейчинович-Бурич.
"Украйна има право на самозащита, което е залегнало в Устава на ООН, а съюзниците и партньорите от НАТО ще продължат да ѝ помагат да отстоява това право, като предоставят военно оборудване, финансова и хуманитарна помощ", заяви същия ден генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Президентът на САЩ Джо Байдън ще участва в извънредната среща на НАТО, която ще се проведе на 24 март в Брюксел.
Във вторник започна двудневното заседание на Фед, което ще приключи в сряда. Тогава американският регулатор ще публикува прогнозите си за лихвите, инфлацията и икономиката.