Американското правителство одобри изграждането на офшорна вятърна ферма с до 84 турбини - най-големият проект от този вид в САЩ до момента. Очаква се в бъдеще вятърната ферма Vineyard Wind край атлантическото крайбрежие на щата Масачузетс в североизточната част на страната да доставя 800 мегавата електричество, както обяви правителството. Това би било достатъчно за 400 000 домакинства и компании.
Инсталацията за 2,8 млрд. долара, предложена от Vineyard Wind LLC, ще бъде първата голяма вятърна ферма във водите край САЩ, които изостават от Европа и Азия по отношение на генерирането на енергия в морето. Този проект проправя пътя и за други разработчици, търсещи одобрение за изграждането на повече от дузина други вятърни проекти - от Масачузетс до Северна Каролина, предава Bloomberg.
Правителството на американския президент Джо Байдън възнамерява да се доближи до целта си за изграждане на офшорни централи с общ капацитет 30 гигавата до 2030 г. Правителството на Байдън се надява от проекта Vineyard Wind, който трябва да бъде построен на дванадесет морски мили (22 километра) от ваканционните острови мартас винярд и Нантъкет да се създадат 3600 нови работни места.
„Бъдещето на чистата енергия е близо до САЩ", каза министърката на вътрешните работи Деб Хааланд. „Одобряването на този проект е важна стъпка в целта на правителството за създаване на високоплатени работни места, като същевременно се бори с изменението на климата и енергизира нашата нация“.
В края на март правителството на САЩ представи цел за изграждане на офшорни вятърни паркове: Според нея такива системи трябва да осигуряват електричество за повече от десет милиона домакинства до 2030 г. По изчисленията на Белия дом това би намалило емисиите на въглероден диоксид със 78 милиона тона. Но ще са необходими инвестиции от над 12 млрд. долара (почти 10 млрд. евро) годишно.
Понастоящем само една вятърна централа работи изцяло в Съединените щати: вятърната централа Block Island, която е завършена край щата Род Айлънд в края на 2016 г. и има мощност от само 30 мегавата. Освен това през миналата година край бреговете на щата Вирджиния беше завършена първата фаза на пилотния проект за крайбрежен вятър в крайбрежието на Вирджиния с мощност от дванадесет мегавата. Там има две вятърни турбини.
Тръмп характеризираше ВЕИ като скъпи и неефективни
Байдън встъпи в длъжност на 20 януари с обещанието да предприеме решителни действия в борбата срещу глобалното затопляне. Той вкара страната обратно в Парижкото споразумение за изменението на климата, от което я бе измъкнал неговият предшественик Доналд Тръмп.
Подкрепата на правителството на Байдън за вятърната енергия е в пълен контраст с енергийната политика на Тръмп. Републиканецът многократно се подиграваше на възобновяемата енергия, наричайки я скъпа и неефективна.
Идеята за вятърната ферма в близост до популярния ваканционен регион около островите Мартас Винярд и Нантакет в щата Масачузетс съществува от много години. Съпротивата на местните жители, комерсиалните рибари и политическите опоненти обаче беше голяма.
преди 3 години САЩ дадоха зелена светлина за първата голяма офшорна вятърна ферма Щом е офшорна, значи е манна небесна.И гръбнака на щатската икономика.Да му мислят баллъците, колекциониращи зелени хартийки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар