Финансовата компания JPMorgan обяви, че печалбата ѝ се е сринала с 69% през първото тримесечие на тази година до най-ниското ниво от повече от 6 години. Разходите по кредитите са се покачили, а инвеститорите виждат степента на първите последствия от коронавируса, който удря финансовите резултати на банката, съобщава Bloomberg.
Компанията е отписала 8,29 млрд. долара заради лоши кредити, което е най-голямата сума от поне десетилетие и два пъти повече от очакванията на анализаторите. Така JPMorgan, която попада под ударите на коронавируса, регистрира първия спад на печалбата си от четвъртото тримесечие на 2017 г., отбелязва Bloomberg TV Bulgaria.
Изпълнителният директор на компанията Джейми Даймън предупреди по-рано през този месец, че банката няма да е имунизирана от последствията от пандемията. В годишното си писмо до акционерите той прогнозира, че икономиката ще изпадне в тежка рецесия и финансов стрес като този от кризата през 2008 г.
„Предвид опасността от наближаването на тежка рецесия, бе необходимо да създадем кредитни резерви“, отбелязва Даймън в своята позиция. „Първото тримесечие донесе безпрецедентни предизвикателства и ни накара да се фокусираме върху това, което бихме могли да правим като банка извън традиционния ни бизнес, да останем силни, устойчиви и добре позиционирани, за да може да подкрепим всичките ни акционери“, допълва още Даймън.
Щетите върху JPMorgan подсказват за това, което може да се очаква по отношение на предстоящите финансови отчети и на други компании през тази седмица. Wells Fargo ще публикува своите финансови резултати по-късно през деня и така ще покаже как се е справяла досега с въздействието от пандемията. В сряда се очакват отчетите на Bank of America, Goldman Sachs и Citigroup. Morgan Stanley ще представи своя отчет в четвъртък.
Част от пониженията на JPMorgan бяха компенсирани от печалбата от търговските операции на банката, които бяха подпомогнати от рекордната волатилност през изминалото тримесечие. Банката е събрала 7.23 млрд. долара от търговия с акции и облигации, което е своеобразен рекорд, показват изчисления на Bloomberg.