Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл, отхвърляйки риска търговска война да навреди на глобалното възстановяване, заяви, че икономиката на САЩ е в началото на период от „няколко години“, в които пазарът на труда ще остане силен, а инфлацията – около целта на Фед от около 2%, съобщава Ройтерс.
В писмените си показания, подготвени за Банковата комисия на Сената днес, гуверньорът на Фед сигнализира, не само че е уверен, че икономиката се справя добре, но и че времето на стабилен растеж може да продължи, стига Фед да взима правилните политически решения.
„При подходяща парична политика пазарът на труда ще остане силен, а инфлацията ще се задържи около 2% през следващите няколко години“, каза Пауъл. Това е едно от най-силните му уверения досега, че Фед е близо до постигането на основните си цели над десетилетие, след като САЩ преминаха през дълбока финансова криза и рецесия.
Фед „вярва, че – засега – най-добрият начин да продължим напред е постепенно да увеличаваме основния лихвен процент“ с темп, който съвпада с разширяващата се икономика, но не и толкова високо или толкова бързо, че да отслаби растежа, заяви Пауъл.
Той не поясни какъв точно е подходящият темп за затягане или дали смята, както някои негови колеги мислят, че Фед трябва да спре с повишаването на лихвите по някое време през следващата година, ако инфлацията остане под контрол. Очаква се централната банка да увеличи лихвите още два пъти тази година от сегашното си целево ниво от между 1,75% и 2%.
Пауъл ще отговаря на въпроси от сенаторите днес, след като им предостави изявлението си, а в сряда ще се изправи пред комисия в Камарата на представителите.
Пауъл и други представители на Фед напоследък не са склонни да обявят „победа“ в усилията си за инфлация от 2%, макар че повечето признават, че при безработица от 4% целта им за заетостта е постигната.
Предпочитаната мярка за инфлация на Фед обаче удари 2,3% през май и бе точно 2%, ако бъдат изключени волатилните цени на храните и енергията.
Инфлацията е „близо“ до целта на Фед и „последните данни са окуражаващи“, каза Пауъл, представяйки причините, поради които смята, че разширяването на икономиката на САЩ ще продължи.
Все още ниските лихви, стабилната финансова система, продължаващият глобален растеж и помощта от данъчната реформа и по-високия федерален бюджет „продължават да подкрепят разширяването“, каза Пауъл.
След стабилно начало на годината растежът явно се ускорява, а „силното увеличение на заетостта, нарастващата печалба след данъците и оптимизмът сред домакинствата са повишили потребителските разходи през последните месеци. Инвестициите на компаниите продължават да се увеличават със здравословен темп“, каза Пауъл.
Гуверньорът на Фед отчете несигурността около търговските политики на администрацията на президента Тръмп, за които организации като Международният валутен фонд предупреди, че застрашават глобалния растеж, ако продължаващите увеличения на митата в САЩ и реципрочните мерки на други страни повишат цените, отслабят търсенето и прекъснат глобалните вериги на доставки.
„Трудно е обаче да предвидим крайния резултат на сегашните дискусии по търговската политика“, каза той. Като цяло рисковете пред икономиката са „сравнително балансирани“, а „най-вероятната посока на икономиката“ е към продължаващ ръст на заетостта, умерена инфлация и стабилен растеж.