Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започват сесията в четвъртък на червена територия, тъй като инвеститорският оптимизъм е понижен поради нарастващия брой на починалите от китайския коронавирус. Опасенията за влиянието на вируса върху глобалния икономически растеж продължават да нарастват, информира CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 87 пункта, или 0,31%, до ниво от 28 644,21 пункта. Широкият измерител S&P 500 отчита понижение от 16 пункта, или 0,49%, до ниво от 3297,98 пункта, докато технологичният показател Nasdaq Composite регистрира спад от 0,41%, или 37 пункта, до ниво от 9231,59 пункта.
От Китайската национална здравна комисия потвърдиха в четвъртък, че броят на починалите от коронавируса е достигнал 170 души,а потвърдените случаи на заразените надхвърлят 7700.
„Разпространението на вируса от Ухан не е главоломно, но пазарите стават все по-загрижени за бъдещите печалби и икономическия растеж, докато компаниите препоръчват на служителите си да работят от вкъщи, за да намалят вероятността от разпространение на болестта“, казва Том Есеи, основател на The Sevens Report.
Акциите на авиокомпаниине American, Delta и United поевтиняха с повече от 0,5%. Книжата на казината Las Vegas Sands и Wynn Resorts отчетоха понижения в стойностите си съответно с 0,5% и 1%. Акциите на Expedia и Carnival поевтиняха съответно с 1,7% и 5,4%.
Книжата на Caterpillar се търгуваха с 0,4% по-ниско, докато VanEck Vectors Semiconductor ETF (SMH) регистрираха понижение от 0,6%.
От друга страна от Facebook отчетоха тримесечни резултати, които показаха рязко покачване на разходите и свиване на маржовете на печалбата . Акциите на компанията поевтиняха с повече от 7%.
От Tesla се радват на втора поредна тримесечна печалба поради рекордни доставки на коли и се ангажираха да произведат над 500 000 бройки през тази година. Отчетът на компанията оскъпи акциите й с 8,3%. Microsoft също надмина очакванията на Wall Street за приходите и печалбата си през четвъртото тримесечие на фона на силните си приходи от продажбата на облачни услуги.
Досега около 200 от компаниите в S&P 500 са предствили своите отчети, като около 70% от тях са регистрирали по-добра от очакваната печалба, показват данните на FactSet.
От друга страна, брутният вътрешен продукт на САЩ е отчел ръст от 2,1% на годишна база през четвъртото тримесечие, в пълно съответствие с прогнозите. Въпреки това американската икономика е нараснала с най-бавния си годишен темп за последните три години през 2019 г.
"За момента мисля, че рисковете са по-вероятни от положителните развития", заяви Ерик Уиноград, старши икономист в AllianceBernstein. „Но поради стабилността на икономиката смятам, че ще е нужен много голям шок, за да се промени съществено основната й траектория“, добави той.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа отчита спад съответно до 1,563% и 2,033%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 97,89 пункта.
Еврото се разменя с ръст от 0,16% на ниво от 1,1027 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 1,07 долара до 58,74 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчитат понижение от 1,05 долара до ниво от 52,28 долара за барел.
Цената на златото бележи ръст от 0,53% до ниво от 1584,50 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:26 ч.