Американските пазари приключиха търговията от първия ден на седмицата с повишения, а технологичният индекс Nasdaq дори удари ново рекордно ниво на затваряне, съобщава CNBC.
Бенчмаркът се повиши с 0,7%, след като книжата на Apple и Amazon поскъпнаха съответно с 0,8% и 1,5% и също отбелязаха рекордни нива на затваряне. Nasdaq бе и на по-малко от половин процент от рекорда си за търговията.
„Ако погледнете към месец май, Apple – самостоятелно – допринесе за 23% от ръста на S&P 500”, коментира Джеф Килбърг, главен изпълнителен директор на KKM Financial. “Когато видите Apple на рекордни върхове, това са настроенията, това наистина показва, че американската икономика е добре“.
Microsoft също подкрепи технологичния показател, след като поскъпна с 0,9%, обявявайки, че придобива платформата за софтуерни разработчици GitHub за 7,5 млрд. долара. Други технологични имена, които приключиха с рекорди, включват Adobe, Electronic Arts и Netflix.
Понеделник се оказа първият ден на рекордно ниво на затваряне за Nasdaq от 12 март, когато приключи на равнище от 7588,32 пункта. Бенчмаркът спадна с над 10% след това, преди да се възстанови.
Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average завърши със 178 пункта нагоре, а основният показател S&P 500 записа ръст от 0,5% заради отличното представяне на технологичните компании.
Ръстът при търговците на дребно също подкрепи основните бенчмаркове. Акциите на Walmart и Target поскъпнаха съответно със 2,9% и 4,9%. Борсово търгуваният фонд SPDR S&P Retail също нарасна с 2,2%, с което постигна най-добрия си ден от 4 април.
На пазара на облигации доходността по 10-годишните държавни ценни книжа се повиши до около 2,935 процента, а по двегодишните държавни облигации – до 2,516 процента.
На валутните пазари доларът поевтиня до двуседмично дъно, след като успокояването на политическото напрежение в Италия подкрепи еврото. В същото време обаче отново се появиха глобални търговски опасения, след като Китай предупреди САЩ да не налага мита или други протекционистки мерки.
Късно следобед индексът на долара спадна с 0,16% до 94,04 пункта, като по-рано дори се понижи до двуседмичен минимум от 93,664 пункта.
Еврото обаче леко се възстанови, след като Италия тръгна напред към сформирането на ново правителство, а германският канцлер Ангела Меркел заяви през уикенда, че Германия подкрепя инициатива за Европейски валутен фонд.
Единната валута последно се търгуваше с 0,3% нагоре до 1,1695 долара, след като по-рано достигна нива от 1,1737 долара – връх от 24 май насам, с което се отдалечи от дъното си за 2018 г. от 1,151 долара през миналата седмица.
На пазарите на суровини петролът поевтиня в понеделник, минавайки под техническите нива на подкрепа, тъй като инвеститорите продължават да разпродават заради нарастващото производство в САЩ, възможния глобален ръст на предлагането и търговските напрежения.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI приключиха сесията с 1,06 долара, или 1,6%, надолу до 64,75 долара за барел, което е най-ниската му цена от 9 април насам. Миналата седмица сортът изгуби около 3% от цената си, продължавайки спада от почти 5% от предишната седмица.
Фючърсите върху петрола сорт Брент спаднаха с 1,39 долара, или 1,8%, до 75,40 долара за барел.
Цените на златото варираха в тесен диапазон, повлияни от опасенията за търговски войни. Фючърсите върху златото за доставките през август се понижиха леко с 0,27% до 1295,80 долара за тройунция.