IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Италия сякаш взема вируса под контрол

Страната отчита двуседмично дъно на новите случаи, Белият дом очаква до 240 000 американци да починат от коронавируса

11:00 | 01.04.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<div class="photo-info">
	Пешеходец, носещ предпазна маска за лице, пресича празната улица Via Condotti в Рим, Италия, в петък, 27 март 2020 г.&nbsp; <em>Снимка:&nbsp; Alessia Pierdomenico/Bloomberg</em><figcaption> </figcaption></div>
<p>
	&nbsp;</p>
Пешеходец, носещ предпазна маска за лице, пресича празната улица Via Condotti в Рим, Италия, в петък, 27 март 2020 г.  Снимка:  Alessia Pierdomenico/Bloomberg

 

Броят на новите доказани случаи на заразени с коронавирус в Италия намаля до двуседмично дъно в знак, че огнището на епицентъра на вируса в Европа може би вече е под контрол, въпреки че съседна Испания отчете  най-смъртоносния си ден досега.

Доказаните новозаразени в Италия възлизат на 4053 души, съобщиха от гражданската защита в Рим във вторник. Предходния ден те са били 4050, най-малкото нови случаи след 17 март, предава  Bloomberg.

Страната „е достигнала плато във фазата на заразяване“, каза пред репортери Силвио Брусаферо, ръководител на гражданската защита.

Тенденциите на други места в Европа са по-малко обнадеждаващи. Испания, която е на второ място по коронавирусни инфекции в региона, регистрира 9222 нови случая - най-много за един ден - и 849 починали. Франция и Великобритания отчетоха най-големите дневни жертви досега.

Разпространението на пандемията по целия континент и нарастващият брой на жертвите предполагат, че безпрецедентните ограничения за обществения живот няма да бъдат отменени скоро.

Италия ще удължи сегашните си мерки за ограничаване поне до Великден, заяви министърът на здравеопазването Роберто Сперанса в понеделник, докато местните медии съобщават, че ограниченията могат да продължат до началото на май.



Холандското правителство разшири рестрикциите, включително удължаване на затварянето  на училища и барове. Във вторник Нидерландия стана най-новата страна, в която броят на смъртните случаи надминава 1000 след нови 175 жертви.

На източната граница на Европа Румъния отчита увеличаване на смъртността, след като десетки хиляди нейни граждани се завърнаха от Италия и Испания, което я прави най-засегнатата държава в Централна и Източна Европа.
Жертвите се увеличиха до 69 през последните 24 часа, като над 2 100 души са заразени.

Епидемията от Covid-19 тегли надолу двете водещи партии в Румъния, докато някои по-малки политически сили растат в сондажите, посочва информационният сайт Ziare, като се позовава на проучване на социологическия институт ИМАС, направено в разгара на кризата. Управляващата Националнолиберална партия (НЛП) е изгубила четири процентни пункта за един месец, отбелязва Зиаре. Либералите събират 36,7 процента от електоралните намерения, регистрирайки нов, втори поред спад. НЛП е паднала под резултата, който имаше през ноември, когато се състояха президентските избори. Управляващата в момента партия бе на върха на популярността си през януари, когато над 47 процента от румънските избиратели бяха склонни да гласуват за нея.

Френският вестник Le Figaro се фокусира върху изказванията на президента на Франция Еманюел Макрон при вчерашното му посещение в завод за производство на хирургични маски в град Анже, Западна Франция. По време на посещението си в завода Макрон се раздели с традиционните си изказвания в духа на икономическия либерализъм, отбелязва медията, имайки предвид думите на френския президент, че в периода до края на годината Франция трябва напълно да възстанови независимостта си в сферата на производството на хирургични маски. Дали това е просто смяна на начина на говорене или истинска промяна в подхода, пита френският всекидневник.

Британският вестник Times пък се фокусира върху решението на британския премиер Борис Джонсън да поеме контрола върху дейността по намиране на химическите материали, необходими за правенето на тестове за коронавирус. Джонсън пое този ангажимент, след като правителството призна, че доставките на химическите материали, от които се нуждаят здравните работници в борбата с коронавируса, стават прекалено бавно. 

С наближаването на пика на разпространението на коронавируса е много лесно фокусът да падне предимно върху медицинското измерение на кризата и да бъде игнорирано негативното й въздействие върху икономиката. Правителството води гаранционна политика на стойност стотици милиарди паундове с надеждата, че компаниите ще преминат през бурята. Всеки ден обаче чуваме все по-тревожни новини, които водят към мисълта, че дългосрочната карантина ще бъде все по-трудна за поддържане, пише медията. Отговорът на Великобритания на кризата, изразяващ се в преустановяването на много икономически дейности, се очаква да свие производството с 15 процента - по-тежък удар от този при финансовата криза от 2008 г., изтъква британското издание.

Последна актуализация: 13:48 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 2
Императорът
преди 4 години
Дано този изстрадал народ най-после е тръгнал към по-добро :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още