Новият европейски комисар по търговията Фил Хоган отправи остри критики по време на първото си официално посещение на поста във Вашингтон. По думите му заплахите за мита на американския президент Доналд Тръмп са част от късогледата му предизборна кампания и предупреди държавния глава за обхватните икономически вреди от протекционизма.
Според Хоган, цитиран от Bloomberg, политиката за „Америка на първо място“ оказва натиск върху международната търговска система и призова САЩ да работят съвместно с Европейския съюз за поддържането на отворени търговски отношения.
Една от задачите на Хоган е да предотврати задълбочаване на разрива в трансатлантическите търговски взаимоотношения, които охладняват от месеци в резултат на противоречия, вариращи от субсидиите за самолети до митата върху земеделската продукция.
Той също така коментира прямо и нарастващото недоволство на ЕС от американския унилатерализъм, който според него се дължи на желанието на Тръмп да бъде преизбран.
„Това е късогледо мислене“, заяви Хоган в отделно интервю за председателя на Global Counsel Питър Манделсън, който също е бивш европейски комисар по търговията. „Тръмп мисли за (времето – бел. ред.) между сега и изборите през ноември“, допълни още той.
Еврокомисарят не спести критиките си и към предварителното търговско споразумение между САЩ и Китай, подписано по-рано тази седмица. Според него то е лош знак за „управляваната търговия“ и застрашава жалбата на ЕС пред Световната търговска организация.
Брюксел се притеснява от ангажимента, поет от Китай в договора, да увеличи разходите си за американски стоки и услуги с най-малко 200 млрд. долара през следващите две години.
„Не сме анализирали документа в подробности, но ще го направим и ако има несъответствие със СТО, разбира се, че ще се заемем със случая“, коментира Хоган по време на конференция във Вашингтон. По думите му Брюксел не е щастлив от воденето на дела в СТО, но блокът ще защитава своите икономически интереси.
Според него американският президент също така е „обсебен“ от американския търговски дефицит с ЕС, но трябва също така да обърне внимание и на сектора на услугите, където страната отбелязва излишък от 60 млрд. долара. „Звучи ми като връзка в доста добро състояние“, коментира той.
Еврокомисарят също така разкритикува и намесата на въпроса за националната сигурност при налагането на мита през 2018 г. върху европейския внос на стомана и алуминий и заплахата с подобни мерки срещу вноса на европейски автомобили и части.
Въпреки острия тон Хоган обеща по-дипломатично отношение и сътрудничество с администрацията на Тръмп.