На Федералния резерв все пак може да му се наложи да намали лихвените проценти, но само ако инфлацията в САЩ се забави. Това заяви председателят на Фед за Чикаго Чарлс Евънс, според когото в момента лихвите трябва да останат без промяна поне до есента на 2020 г.
„Ако базовата инфлация се придвижи надолу до, например, 1,5%“, това ще е знак, че паричната политика „всъщност е рестриктивна“ по отношение на ръста на потребителските цени и тогава ще е необходимо понижение, посочи Евънс в реч в Ню Йорк, цитиран от Bloomberg.
Въпреки това банкерът заяви, че според него е малко вероятно да се стигне до подобен сценарий, но ако става въпрос за хипотетично развитие на събитията, то отслабването на инфлацията със сигурност ще се отрази на взимането на решение.
И въпреки че Евънс говори за „хипотетични“ сценарии, то в реалния живот се наблюдава именно отслабване на ръста при потребителските цени. През юли 2018 г. основната инфлация се ускори до над целта от 2% на централната банка за първи път от шест години насам, но след това отслабна до 1,8%, като анализаторите очакват тенденцията да се запази.
По-ниската инфлация – дори и при рекордна за последните близо 50 години безработица, помага да се обясни защо Фед даде сигнал за запазване на лихвите през тази година.
По-рано в понеделник Евънс заяви, че очакванията му са лихвите да останат без промяна до есента на 2020 г., като основна цел е така да се подкрепят прогнозите за ръста на потребителските цени и устойчивото задържане на инфлацията на 2% или малко над това ниво.
„Мисля, че Фед трябва да е готов да приеме инфлация малко над 2% през 50% от времето“, заяви още банкерът.
В рамките на своето изказване той също така посочи, че ръководството на Федералния резерв трябва да задава така нивото на лихвите, че ръстът на потребителските цени да е над целта от 2%.
Не на това мнение обаче са повечето му колеги в управлението на централната банка. Според протоколите от последното заседание на банкерите от 20 март мнозина от ръководството все още вярват, че е по-добре нивото на инфлация да бъде 2% или по-малко в рамките на следващите няколко години.
преди 5 години Както се казва, проблема не е с бедността, а с усещането за бедност. Усещането за корупция.Проблема, както се казва, е в комуникацията и усещането, затова ще трябва да се помага.. да се помага да се обяснява, да се усеща, да се бори стреса един вид. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "помага да се обясни"все повече ще се налага да се помага. отговор Сигнализирай за неуместен коментар