Основните американски индекси приключиха седмицата с ръст, след като слаби данни за икономиката на страната засилиха очакванията за смекчаване на паричната политика от Федералния резерв, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредна с 263,28 пункта и достигна ниво от 25 983,94 пункта благодарение на ръстове при Microsoft и Apple. Широкият измерител S&P 500 скочи с 1% до 2873,34 пункта, а технологичният сектор се представи най-добре. Технологичният показател Nasdaq Composite прибави 1,7% към стойността си до 7742,10 пункта.
Американската икономика е прибавила 75 хил. работни места през май, като за втори път през последните четири месеца ръстът на работните позиции е под 100 хил. Анкетирани от Dow Jones икономисти очакваха повишение със 180 хил. работни места. Нарастването на заплатите също се е забавило.
Пазарните очаквания, че Фед ще намали лихвите през юни се повишиха до 27,5% спрямо 16,7% преди публикуването на данните, според инструмента FedWatch на CME Group. Освен това пазарите определят на 79% шанса за снижаване на лихвите от централната банка до юли.
Доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи, като тази по 10-годишните облигации достигна най-ниското си ниво от 2017 г. от 2,084%. Доходността по 30-годишните държавни ценни книжа намаля до 2,575%.
Книжата на Apple и Microsoft поскъпнаха с над 2,5%, а за седмицата прибавиха съответно над 8% и 6,3% към стойността си.
Цената на акциите на банките се понижи на фона на намаляването на доходността. Книжата на Citigroup, J.P. Morgan Chase и Bank of America поевтиняха с над 1%.
Основните индекси отбелязаха силен ръст за седмицата. Dow скочи с 4,7%, най-голямото му седмично повишение от ноември миналата година. Той също така прекъсна шестседмичната си губеща серия. S&P 500 и Nasdaq прибавиха съответно 4,4% и 3,9% към стойността си.
Гуверньорът на Фед Джером Пауъл заяви във вторник, че централната банка „следи внимателно последиците от развитията в търговията за перспективите пред американската икономика и, както винаги, ще предприеме необходимите действия за запазване на растежа“.
Инвеститорите продължиха да следят и търговията на фона на продължаващите преговори между американски и мексикански представители.
Мексиканският посланик в САЩ Марта Барсена Коки заяви пред CNBC, че преговорите включвали „много добра дискусия“. Мексико също така се съгласи да изпрати националната си гвардия на границата с Гватемала, за да пресече притока на мигранти без документи, които се надяват да стигнат до САЩ, съобщи Ройтерс в четвъртък.
Американският президент Доналд Тръмп написа в Twitter, че „има добър шанс“ двете страни да постигнат сделка. Миналата седмица той заплаши, че ще наложи мита от 5% върху целия мексикански внос в САЩ.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, отписва 0,48% от стойността си и достига ниво от 96,58 пункта. Еврото поскъпва с 0,53% до 1,1332 долара, а паундът прибавя 0,30% до 1,2737 долара. Спрямо йената доларът поевтинява с 0,22% до 108,15 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се оттласна от петмесечното си дъно тази седмица, след като Саудитска Арабия съобщи, че ОПЕК е близо до споразумение за удължаване на ограничаването на добива след юни.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, се повишиха с 2,7% до 63,33 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI също поскъпнаха с 2,7% до 53,99 долара за барел.
И двата бенчмарка са напът да запишат трети седмичен спад. В сряда те достигнаха най-ниското си ниво от януари.
Слабите данни за пазара на труда в САЩ и засилващите се очаквания, че Фед ще понижи лихвите тази година тласнаха цената на златото до най-високото й ниво от април 2018 г. Американските фючърси върху благородния метал прибавиха 3,40 долара към стойността си до 1348,08 долара за тройунция. За седмицата златото постига ръст от 3% и е напът да запише най-силното си поскъпване за седмица от април 2016 г.