Водещите американски борсови индекси завършиха сесията в сряда със силни понижения заради новия пик на коронавирусната пандемия и тревогите за нейния ефект върху възстановяването на икономиката, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с над 940 пункта (3,4%) до 26 519,95 пункта. Това е четвърта поредна негативна серия за измерителя. От своя страна широкият показател S&P 500 се сви с 3,5% до 3271,03 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite на свой ред отписа 3,7% до 11 004,87 пункта. За Dow и S&P 500 това бе най-лошият ден на търговия от 11 юни насам.
Американските индекси продължиха тенденцията на Стария континент, където паневропейският измерител Stoxx 600 отписа 3,1%, което е и най-лошото му еднодневно представяне от края на септември. Начело на пониженията застана германският бенчмарк DAX, който потъна с 4,4%.
Новите случаи на коронавирус в САЩ са се увеличил с рекорден среден брой за ден през изминалата седмица - 71 832 случая, показват данни на университета „Джонс Хопкинс“. В същото време броят на хоспитализациите се е увеличил с поне 5% в близо 30 щата.
Броят на новозаразените расте с бързи темпове и в Европа. По-рано през деня германският канцлер Ангела Меркел обяви, че страната налага нови извънредни блокади в продължение на месец, в рамките на които ще бъдат затворени ресторанти, фитнеси и театри от 2 ноември. Нови ограничения на движението ще има и във Франция поне до 1 декември.
Очаквано акциите на компаниите, които ще пострадат най-много от нови блокади, поведоха пониженията. Книжата на United Airlines поевтиняха с 4,6%, тези на Royal Caribbean със 7,4%, а на Norwegian Cruise Line и Carnival със съответно 9,1% и 10,6%.
Измерителят на волатилността Cboe Volatility Index (VIX), известен на Wall Street като „индекса на страха“, скочи над 40 пункта и достигна най-високото си ниво от 15 юни насам.
От началото на седмицата Dow се е понижил с 6,4% и се готви да записа най-голямото си седмично понижение от март насам. От своя страна S&P 500 е надолу с 5,6% за периода и също ще отчете най-лошо представяне от март. Nasdaq на свой ред отписва 4,7% за седмицата.
На този фон продължава сезонът на отчетите.
Технологичният гигант Microsoft отчете по-добри от очакваното приходи и печалба за третото тримесечие, а продажбите в звеното за облачни услуги са нараснали силно, въпреки това акциите на компанията поевтинявах с 5% заради по-слабите от очакваното прогнози за приходите.
Самолетната компания Boeing записа тримесечна загуба, която обаче се оказа по-малка от очакваното, но компанията все пак възнамерява да съкрати още 7000 работни места. Акциите й поевтиняха с 4,6%.
Тези на General Electric обаче поскъпнаха с 4,5%, след като компанията отчете по-добри от очакваното приходи и изненада с коригирана печалба за периода от юли до септември.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации се понижи до съответно 0,773% и 1,556%.
Доларовият индекс нарасна на свой ред до 93,45 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола също поевтинява осезаемо с по над 5%. Международният бенчмарк Брент отписа от стойността си 5,2% до 39,05 долара за барел. Американският сорт WTI пък се раздели с 5,6% от стойността си до 37, 34 долара за барел.
Златото също поевтиня с над 1,8% и падна под прага от 1900 долара до 1877,1 долара за тройунция.