IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Dow изтри целия си ръст за годината

Водещият индекс приключи сесията със спад от над 600 пункта

23:07 | 24.10.18 г. 35
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Щатските борси записаха поредната негативна сесия след волатилна търговия, след като загубите в технологичния сектор и поевтиняването на акциите на AT&T се оказаха по-силни от подкрепата, предоставена от книжата на Boeing, съобщава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average приключи със спад от над 600 пункта, с което 30-членният показател изтри целия си ръст за годината.

По-широкият S&P 500 отписа 3% от стойността си, след като технологичният и комуникационният сектор потънаха с по над 2%.

Технологичният индекс Nasdaq Composite финишира надолу с 4,4%, а Facebook, Amazon, Netflix и Alphabet се търгуваха на червено.

„Все по-мрачната макрокартина засенчва перспективите за финансовите резултати през 2019 г., а това до голяма степен накара инвеститорите да пренебрегнат силния старт на сезона на отчетите за третото тримесечие“, коментира Алек Йънг, управляващ директор на проучванията на глобалните пазари във FTSE Russell.

Акциите на Facebook и Alphabet поевтиняха с по над 5%, а на Apple с 3,4%. Книжата на Netflix пък потънаха с 9%. В същото време цената на акциите на AT&T се понижи с повече от 8,1% след представянето на тримесечните резултати.

Пазарите се оказаха под натиск и заради спад на жилищния сектор. Борсово търгуваният фонд SPDR S&P Homebuilders се оказа с 3,5% надолу заради данни от министерството на търговията, според които продажбите на нови жилища са стигнали двугодишно дъно.

Инвеститорите се борят със засилващата се волатилност напоследък. Индексът Cboe Volatility, който се смята за най-добрия измерител на страховете на пазара, се търгуваше на ниво от 23 пункта, отбелязвайки ръст от над 95% този месец.

На облигационните пазари цените на държавните ценни книжа се повишиха след представянето на жилищните данни.

Доходността по 10-годишните държавни облигации спадна до 3,117 процента, а по 30-годишните държавни ценни книжа – до 3,336 процента. Доходността по облигациите се движи в обратна посока спрямо цените.

На валутните пазари щатският долар укрепна с 0,8% спрямо еврото, представяйки се най-силно от 20 август насам, след като данни от Европа сигнализираха, че икономическият растеж може да се забави в еврозоната.

Спрямо долара еврото поевтиня до под ниво от 1,14 долара и се насочи към най-голямата си дневна загуба от края на септември.

Слабостта на единната валута подкрепи индекса на долара, който се повиши с 0,49% спрямо кошница от шест конкурентни валути до 96,351 пункта.

Паундът поевтиня с 0,81% до 1,2877 долара на фона на засилващите се опасения за това дали Великобритания ще успее да постигне споразумение по Brexit.

На суровинните пазари влияние оказаха нови данни, според които запасите от бензин и дизел в САЩ са се свили неочаквано много на фона на прогнозирания сезонен ръст на търсенето на рафинирани продукти.

Фючърсите върху американския суров петрол WTI се вдигнаха с 39 цента до 66,82 долара за барел в резултат на новината. Контрактите върху петрола сорт Брент продължиха да се движат в обратната посока, поевтинявайки с 86 цента, или 1,13%, до 75,58 долара за барел.

Златото също изгуби част от стойността си под натиска на по-силния долар. Фючърсите върху ценния метал поевтиняха с 0,27% до 1233,50 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:20 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

20
rate up comment 0 rate down comment 1
RSG
преди 6 години
Забрави се за либералната икономика, сега са модерни протекционизма, национализма и т.н. Забрави се че в основата на богатството е мотивацията на отделния човек. Това е причината, сега се включи ляга на това което с случва последните 2 години в света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 1
mariata
преди 6 години
Аз не съм толкова умен явно като тук спорещите, но моето мнение, макар и аматьорско е: 5% доходност от инвестиция в днешно време не е толкова лоша. Нетната доходност от наем на недвижим имот или рента от земеделска земя си е горе-долу същата. Само че за последните две ти трябва повечко капитал, а и обръщането им в пари е по-скъпо и по-бавно, но пък може би е една идея по-безрисков, в смисъл има дъно на загубата, т.е. Активът не може да стане 0.Някой тук написа, че лихвите трябва да са 25%. Ако това се случи, значи светът се е побъркал или парите да излезнат от употреба. Не мога да си представя, че ако съм спестил 100 х лева, всяка година ще получавам 25 хил лихва при инфлация от 11 000. Това значи хората да спрат да работят и да чакат на лихви, ама тогава кой ще произвежда?А дали скоро ще има срив на акциите - дано да няма, че всички ще изгубим от това, тъй като това ще рефлектира и върху реалния сектор и вероятно ще се стигне до войни.Тъжен факт е, че много от цените на акциите зависят от слабоумието на снобите и папагалите, а не от икономиката на съответното дружество. Пример е биткойнът - една измама според мен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 0
al64ad
преди 6 години
ако си в "правилните сектори" , дет се казва и при сериозен спад през цялото време може да си на първият ред с пуканките :) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 0
pioner
преди 6 години
Водил съм такива лекции само, че не на студенти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 0
al64ad
преди 6 години
в UK специално такива като теб водят отделен курс на студентите с финансово-икономически профили ....как да откриват "подвеждащата информация" в отчетите :) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 13 rate down comment 0
pioner
преди 6 години
Имам над 10 години като съставител на отчети. Мога да ви кажа, че когато една компания реши да изглежда добре на хартия могат да минат 2 до 3 години преди да проличат негативните процеси, особенно ако компанията е някой мастодонт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 0
al64ad
преди 6 години
докато "пасивните" като импето не се включат си е корекция :) :)мечките Морган имат интересна статистика за 2008 и сега по този повод....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 1
Sakamano
преди 6 години
В случая ще е по-уместен един цитат от Звездните дневници:"Някои говореха, че съм си измислил тази история, а по-злонамерените си позволяваха да намекват, че съм имал слабост към алкохола, старателно укривана на Земята и смело задоволявана през дългите космически пътешествия. Господ знае какви други клюки са разпространявали по този повод - но такива са си хората: готови са да повярват на най-абсурдното, но не и на действителните факти, които си позволих да изложа тук."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 1
mrynmryn
преди 6 години
Явно корекцията започна по-рано, отколкото предполагах.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 3
studioaa
преди 6 години
Объркал си се нещо много сериозно струва ми се...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още