Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че коронавирусът „създава еволюиращи рискове“ за икономическия растеж в САЩ и сигнализира, че централната банка е готова да намали лихвените проценти, ако е необходимо, за да подкрепи най-дългата икономическа експанзия в историята на страната.
Изявлението, дадено от петък от Пауъл преди финансовите пазари да затворят за уикенда, се случи, докогато акциите отчитоха своя седми по ред дневен спад – понижение, което по-рано подтикна редица банки от Wall Street да прогнозират, че Фед скоро ще започне да намалява лихвите. Доходността на американските държавни ценни книжа, едни от най-сигурните активи в света, падна до рекордно ниски нива.
„Основите на американската икономика остават силни. Въпреки това коронавирусът крие рискове за икономическата активност “, казва Пауъл в изявление, публикувано в петък следобед. „Федералният резерв следи отблизо развитието и последиците за икономическите перспективи. Ще използваме нашите инструменти и ще действаме както е необходимо, за да подкрепим икономиката“.
Фед използва аналогичен език миналия юни, за да посочи, че е готов да намали лихвените проценти, ако е необходимо, след като търговската война между САЩ и Китай заплаши да ускори глобалното забавяне. Впоследствие централната банка намали лихвите на три пъти, за последно през октомври до между 1,5% и 1,75%.
Резките пазарни разпродажби през тази седмица принуждават Фед да обмисли дали и кога да намали лихвените проценти, за да подкрепи икономиката на САЩ срещу ефектите от нарастващото глобално забавяне заради разпространението на коронавируса в десетки страни.
S&P 500 тръгна нагоре след публикуването на изявлението и продължи да компенсира по-ранните загуби.
Майкъл Фероли, главен икономист за САЩ в JPMorgan Chase & Co. в Ню Йорк, заяви, че Пауъл е сложил намаляване на лихвите „на масата“, когато банкерите се срещат на 17-18 март във Вашингтон.
„Мисля, че това е стъпка към правилната директна помощ, която да помогне за успокояване на някои от притесненията“, каза той пред Bloomberg. „Това е важно, тъй като те казват, че няма да са упорити (в бездействието си, б. Ред.).
Централните банкери на Фед прекараха седмицата, опитвайки се да отблъснат необходимостта за спешно намаляване на лихвите, като заявиха, че има твърде голяма несигурност относно икономическото въздействие на вируса въпреки разпространението му извън Китай.
Но акциите продължиха да се плъзгат надолу, а икономистите намалиха прогнозите си за растежа на САЩ. Някои започнаха да предупреждават за най-лошото кризисно разрастване в световен мащаб след 2009 г., тъй като въздействието на вируса се измести от Китай към Европа и Америка.
Икономистите от Goldman Sachs Group Inc. заявиха, че очакват коронавирусът да причини „краткотрайно глобално свиване“ на световната икономика, което да принуди ФЕД да намали лихвените проценти през първата половина на тази година. В четвъртък икономистите от Bank of America Corp. заявиха, че очакват тази година глобалният икономически растеж да бъде най-слаб от 2009 г. Насам.
Bank of America прогнозира в петък намаление на лихвите с половин процентен пункт на срещата през март, за да „се спре паниката на пазарите и да се подкрепят икономическите настроения“.
*Актуализирано в 22:30 часа