Белият дом и Сенатът постигнаха споразумение по плана на стойност 2 трилиона долара за смекчаване на икономическия ефект от коронавируса в САЩ, предаде Ройтерс.
"След продължителни дни интензивни преговори Сенатът постигна споразумение между двете страни (демократи и републиканци - бел.р.) по исторически план за подкрепа на икономиката срещу тази пандемия. Ще одобрим текста по-късно днес", заяви сенаторът републиканец Мич Макконъл. След това текстът ще трябва да бъде гласуван в Камарата на представителите и да бъде обнародван от президента Доналд Тръмп.
Според Ройтерс парите са разпределени по следния начин - 500 млрд. долара директни плащания към американските граждани за шоково раздвижване на икономиката, още 500 млрд. долара за тежко ударената индустрия, 350 млрд. долара за малкия бизнес, 250 млрд. долара за хората, загубили работата си през последните седмици, и 75 млрд. долара за болници. Пакетът е предназначен да смекчи въздействието на пандемията върху американската икономика, включително еднократни плащания от 1200 долара за повечето американци, разширяване на обезщетенията за безработица.
Може да бъдат добавени още 50 млрд. долара, които ще отидат конкретно към самолетната индустрия, в частност например към Boeing.
Министърът на финансите Стивън Манучин заяви, че е говорил с президента Доналд Тръмп за споразумението и че Тръмп ще го подпише „абсолютно“ още днес. „Той е много доволен от това законодателство и въздействието, което ще има“, казва Манучин, цитиран от WSJ.
Лидерът на малцинството в Сената Чък Шумър заяви, че законопроектът е „значително подобрен“, след като демократите се включиха в преговорите. „На всички американци казвам: помощта е на път, голяма помощ и бърза помощ“, казва Шумер.
Перспективата за споразумение подпомогна индекса Dow Jones да постигне най-големия дневен ръст от 1933 г. във вторник.
Американският президент Доналд Тръмп пък е започнал частни разговори в края на миналата седмица за вдигане на блокадата в страната въпреки бързо растящия брой на случаите на коронавирус и съветите на здравни експерти, тъй като е обезпокоен от вредите за икономиката от продължителна карантина, съобщават запознати източници, цитирани от Bloomberg. "Трябва да се върнем на работа, много по-рано, отколкото хората мислеха. Не можем да позволим лечението да бъде по-лошо от самия проблем. В края на 15-дневния период ще вземем решение по какъв път искаме да продължим!“, написа Тръмп в Twitter.
Плановете му може да се сблъскат в чужди такива - тези на губернаторите и здравните експерти, според които дотогава пикът няма да е преминал, а болниците и сега са пренатоварени и без нужното оборудване. „С всички тези стимули имаме нужда само някой да драсне клечката", коментира Кин Лип, инвестиционен стратег в Baker Avenue Asset Management. „Тази искра ще се получи, когато достигнем пика на броя случаи. Когато кривата тръгне надолу, всичко друго ще тръгне нагоре", допълва той.
преди 4 години Давай... още може... отговор Сигнализирай за неуместен коментар