Доставчикът на гъвкави офиси IWG смята да набере 315 млн. паунда (350 млн. евро), за да финансира растежа си и да продължи придобиването на конкуренти, пострадали от последиците от коронавируса, предава Financial Times.
Компанията, която преди време беше известна като Regus, съобщи, че вирусът и последиците от него върху офис пазара са предоставили „все повече привлекателни органични и неорганични възможности за ускоряване на растежа и развитието на бизнеса“.
Набраният капитал ще позволи на IWG да „спаси“ офиси и брандове от собственици, подложени на натиск от вируса, който принуди офисите да затворят и засегна приходите от наеми.
IWG очаква, че рецесията ще доведе до по-голямо търсене на гъвкави офиси в краткосрочен план, а изискванията за социално дистанциране ще насърчат утвърдени компании да увеличат офис площите си.
Главният изпълнителен директор на компанията Марк Диксън притежава дял от 28,5% от бизнеса и лично предоставя 90 млн. паунда за увеличаването на капитала.
Подобно на останалите компании в co-working сектора IWG беше тежко засегната от коронавируса. Цената на акциите на компанията, която оперира 3405 офиса в цял свят, се е понижила с 41% от началото на годината. IWG регистрира „рязък спад на новите продажби“ в Европа, Великобритания, Северна и Южна Америка, както и забавяне в Азия.
Заради липсата на приходи от прибавянето на нови офиси приходите за април са намалели с 2,9% спрямо същия период на миналата година, съобщи компанията в сряда вечер. Нетният й дълг е достигнал 320 млн. паунда, почти 40% под нивото преди 12 месеца.
„Не е тайна, че бизнес моделът им ги излага на опасност“, коментира анализаторът Калъм Батърсби от компанията Berenberg. „Но нетният дълг не се е променил съществено от края на миналата година, което показва, че повечето им клиенти са успели да платят или (IWG) е компенсирала по друг начин“, допълва той.
Компанията отложи отварянето на нови офиси, пусна служители в принудителен отпуск и отмени изплащането на дивиденти. Бордът на директорите на IWG, в който влиза и Диксън, се съгласи на понижение на заплатите с 50%. IWG поиска от някои от собствениците на обектите си и отлагане на плащането на наем. Общо мерките са спестили на компанията около 150 млн. паунда.
Конкурентът на IWG WeWork е сред компаниите, които опитват да преустроят портфейла си, за да се справят с последиците от пандемията. WeWork нае консултантската компания Knight Frank, за да предоговори договорите за наем за обектите й в Лондон, Манчестър, Бирмингам и Единбург.
IWG придоби редица по-малки конкуренти през годините след финансовата криза и ще опита да повтори хода, смята Батърсби. „Всички компании със същия модел като техния ще изпитат истински затруднения и нямат възможност да се обърнат към акционерите си и да поискат 300 млн. паунда“, допълва той.