Европейският парламент одобри окончателно ревизираната директива за енергийното представяне на сградите, която цели да ги направи по-умни и енергийно ефективни, като спести пари и създаде работни места в строителния сектор и реновирането, съобщава Европейската комисия (ЕК).
Директивата е първото от осем законодателни предложения, включени в пакета „Чиста енергия за всички европейци“. Той беше предложен от ЕК през ноември 2016 г. и е ключов елемент в един от приоритетите на комисията „Юнкер“, а именно „устойчив енергиен съюз и прогресивна политика в областта на климатичните промени“.
Договорените промени включват мерки, които ще ускорят темпа на реновиране на сградите с цел подобряването на енергийната ефективност и засилването на енергийното представяне на новите сгради.
„Чрез реновирането и създаването на по-умни сгради в Европа постигаме няколко цели едновременно – по-ниски сметки за енергия, по-добро здраве, опазване на околната среда и намаляване на вредните емисии, тъй като над една трета от тях се произвеждат от сгради“, коментира заместник-председателят на ЕК и еврокомисар за енергийния съюз Марош Шефчович.
„Това е първото окончателно споразумение по предложение от пакета „Чиста енергия за всички европейци“, което е сигнал, че сме на прав път и ще изпълним обещанието си, дадено в началото на мандата“, каза от своя страна еврокомисарят по енергията и климата Мигел Ариас Канете.
Директивата предвижда въвеждането на „умен индикатор на готовността“, който ще измерва капацитета на сградите да използват нови технологии и електронни системи, за да се адаптират към нуждите на потребителите, да оптимизират операциите си и да взаимодействат с мрежата.
След одобрението от ЕП на директивата за енергийното представяне на сградите Съветът на ЕС ще трябва да финализира официалното си одобрение на следващото си заседание в идните седмици. То ще бъде последвано от публикуването на текста в Държавен вестник на Съюза и директивата ще влезе в сила 20 дни след публикуването.
След това страните членки ще трябва да приложат новите елементи от директивата в националните си закони в рамките на 20 месеца.
Строителният сектор в ЕС е най-големият единичен потребител на енергия в Европа, като поглъща 40% от крайната енергия, а около 75% от сградите са енергийно неефективни, съобщава ЕК. Едва 0,4%-1,2% от наличните сгради в страните членки се реновират всяка година. Това открива голям потенциал за повишаване на енергийната ефективност в Европа и създава икономически възможности, отбелязва Комисията.