Държавните инвестиционни фондове увеличават четирикратно инвестициите си в студентски жилища като залог за продължаване на разрастването на средната класа, която изпраща децата си да учат в чужбина, пише FT.
Инвестициите в студентски жилища в САЩ и Европа, осъществени от суверенни фондове, в периода 2011-2015 г. се движат в порядъка на 4% от общите им вложения. През 2016 г. обаче делът им скача до 15%, показват последните данни на IE Business School в Мадрид.
Хавиер Капапе, директор на лабораторията за богатство в учебното заведение, коментира, че държавните фондове търсят възможности за допълнителни инвестиции за период от 10-15 години, както и да улавят тенденции, които да повлияят положително на възвращаемостта.
"Те очакват семейства от средната класа в страни като Китай и Индия да могат все повече да изпращат децата си да учат в Европа и САЩ", коментира той.
Най-активният инвеститор в сектора през миналата година от всички държавни инвестиционни фондове е този на Сингапур с няколко сделки. Една от тях – в САЩ, е на стойност 1,6 млрд. долара, в която участват и Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB) и компанията за управление на имоти Scion Group. В друга сделка сингапурският суверенен фонд придоби студентски жилища във Великобритания за 700 млн. паунда.
На фона на ръста на електронната търговия държавните фондове увеличават и вложенията си в складове в Европа, отбелязва изданието. За периода 2011-2015 г. големите институционални инвеститори са изразходвали средно 21,5% от инвестициите си в недвижими имоти за логистични и индустриални площи, показват данните на IE. През 2016 г. вложенията вече достигат средно 26,5%.
Най-голямата сделка в сектора е тази за P3 Logistics Park от сингапурския суверенен фонд на стойност 12,25 млрд. евро.
Държавните фондове стават и по-креативни по отношение на инвестициите в нишови сектори, посочва изданието. Увеличават се и вложенията им в хотелския сектор и извършват повече частни сделки, като се отдалечават от сделки с трофейни активи.