IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Британският жилищен пазар губи инерция с ръста на безработицата

Запитванията от нови купувачи се забавят значително през ноември, въпреки че цените остават близо до най-високото си ниво от 1999 г. насам

09:58 | 10.12.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Бумът на жилищния пазар във Великобритания е показал признаци на забавяне на инерцията миналия месец, след като интересът от нови купувачи е намалял, пише Bloomberg.

Кралският институт на лицензираните консултанти в областта на недвижимите имоти (RICS) съобщи, че индексът на новите запитвания от купувачи се е забавил значително, въпреки че индексът на цените през последните три месеца е останал близо до най-високото си ниво от 1999 г. насам през ноември. Повечето брокери на недвижими имоти прогнозират по-слаби продажби през идната година.

Британският имотен пазар преживява силен ръст от повторното отваряне след блокадата през пролетта, която блокира индустрията. Той е подкрепен от градските жители, които се стремят да се изнесат от градския център, временната данъчна ваканция при покупките и обещанията на правителството за по-щедри заеми за младите купувачи.

„Има значително безпокойство относно перспективите за рязко забавяне на трансакционната активност след края на първото тримесечие на следващата година“, коментира главният икономист на RICS Саймън Рубинсън. „Намаляването на пряката подкрепа на правителството за пазара е част от причините за това, но то е съчетано с очаквания за материален ръст на безработицата“, допълва той.

Тя ще достигне връх от 7,3% през второто тримесечие на следващата година, сочат отделни прогнози на Конфедерацията на британската индустрия. Въпреки това се очаква икономическият растеж да достигне 6% през 2021 г. и 5,2% през 2022 г. Това ще означава връщане на БВП към нивата преди пандемията до края на 2022 г.

Бизнес инвестициите се очаква да останат слаби, предупреждава лобистката група. Те може да пострадат още повече, ако премиерът Борис Джонсън не успее да постигне търговско споразумение след Brexit с ЕС. Подобно развитие ще „изяде“ 0,5% от растежа през идните две години, а последиците ще се усещат за много по-дълго време.

„Предизвикателството за компаниите е, че те се борят с COVID в момента“, коментира главният икономист на конфедерацията Райън Нютън-Смит. „Ако прибавите към това и Brexit без сделка, животът им става много по-тежък и ще се стигне до икономически щети отвъд тези, които вече виждаме“, предупреждава той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:56 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още