Близо половин милион души във Великобритания са пропуснали плащания на наем или вноска по ипотечен кредит в резултат на коронавируса, сочи публикувано във вторник допитване. Авторите му призоваха министрите да се намесят, за да предотвратят влошаване на дълговата криза, пише Financial Times.
450 хил. души от около 750 хил., за които се смята, че изостават в плащанията си за жилището, са изпаднали в дълг като директен резултат от пандемията, сочи допитването на института Resolution Foundation.
Данните, които се основават на допитване сред над 6 хил. души в трудоспособна възраст във Великобритания, е най-яркото доказателство до момента за разрастващата се наемна и ипотечна дългова криза, разпалена от пандемията.
Линдзи Джъдж, директор на изследванията в Resolution Foundation и автор на докрада, предупреждава, че Великобритания е изправена пред „растяща криза с пропуснати плащания“ и допълва, че тя ще се задълбочи без „значителна намеса на правителството“.
Положението е особено тежко за наемателите, като малко над една пета (22%) са навлезли в пандемията без никакви спестявания. Делът на собствениците на жилища с ипотечен кредит е наполовина по-малък, сочи докладът. Наемателите е по-вероятно да бъдат засегнати и от намаляващи доходи в резултат на пандемията, показва изследването.
Почти една десета от хората в сектора на социалните жилища под наем са пропуснали плащания миналия месец спрямо 6 на сто от тези в сектора на частните жилища под наем и едва 2 на сто от собствениците на жилище с ипотечен кредит, показва докладът.
Авторите използват термина „семейство“ вместо хора, което те определят като един възрастен или двойка с или без малки деца.
Resolution Foundation счита, че общо 750 хил. „семейства“ във Великобритания имат пропуснати плащания, а 300 хил. от тях са с малки деца.
Според доклада мерки като принос на местните власти към изплащането на жилищните разходи не достигат до нуждаещите се семейства, а едва 3 на сто от наемателите на частни жилища са получили отстъпка от наема си от собствениците на имотите през последните десет месеца.
Авторите на доклада призовават министрите да засилят помощите при изплащането на жилищните разходи от наемателите в Англия. Те също така искат от тях да последват примера на шотландското и уелското правителство, като въведат кредитна програма в помощ на хората, които са изпаднали в жилищен дълг по време на пандемията. Това ще „смекчи натиска върху наематели, собственици на имоти и съдилищата“, смятат авторите.
През уикенда правителството удължи забраната в Англия за собствениците на имоти да извеждат принудително наематели, които са пропуснали плащания по време на пандемията, защитавайки повечето наематели до края на март. Но забраната не обхваща наематели, които са пропуснали наеми за повече от шест месеца.
Според анализ на данни на правителството от активистката група Generation Rent над хиляда наематели са били изведени принудително от обитавания имот между октомври и декември, след като собствениците на жилищата са си послужили с предизвестия по Раздел 21, които не изискват да се посочи причина за извеждането.
„Нуждаем се от фонд за наемния дълг заради COVID, който да изчисти дълговете на наемателите, чиито доходи са пострадали от блокадата, но правителството трябва също да спре извежданията по Раздел 21 „без вина“, така че безупречни наематели да не загубят жилището си в резултат на пандемията“, казва Алисия Кенеди, директор на Generation Rent.