IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Страховете за криптозима сковават инвеститорите

Опасенията са, че може да предстоят още премеждия за биткойна и другите криптовалути

13:46 | 26.01.22 г. 7
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Почти няма нещо по-страшно за инвеститорите от мечи пазар, освен ако не се занимавате с криптовалути – тогава това е зимата.

Под зима се разбира драстично понижение на цените, последвано от свиване на търговията и месеци на пазарно затишие – феномен, който връхлетя криптопазара през 2018 г. Тогава цената на биткойна се срина с над 80% до 3100 долара от края на 2017 г. до декември следващата година. Периодът бе белязан от възхода и падението на първичното монетно предлагане и това, че някои големи банки отложиха плановете си за търговия с токени. Биткойнът не достигна нови рекордни върхове до декември 2020 г., показват данните, събрани от Bloomberg.

Спомените за 2018 г. будят страхове, че в момента се разиграва повторение на събитията, след като най-голямата криптовалута по пазарна капитализация поевтиня с 50% спрямо последния си рекорд от почти 69 хил. долара през ноември. Криптовселената се раздели с над 1 трлн. долара пазарна капитализация на фона на притесненията, че Федералният резерв ще сложи край на свръхразхлабената си парична политика, която предизвика бум на пазара на рискови активи.

Действията на централната банка на САЩ в крайна сметка удариха всички краища на екосистемата на криптовалутите – от биткойна до мемекойните и борсово търгуваните криптоборси. Всичко това поражда още по-големите притеснения, че проблемите може да се задържат месеци наред, посочват от UBS.

„Остава въпросът как да характеризираме (случващото се – бел. ред.) и най-близката аналогия е вероятно 2018 г., което е тази идея за криптозима“, посочва Джеймс Малкълм от UBS. „Изглежда, че вероятно ще е труден и потенциално продължителен период и затова аналогията с криптозима е доста добра. Запомнете, криптозимата през 2018 г. не беше само през зимните месеци в Северното полукълбо. На практика продължи цяла година – така че беше криптозима, която продължи на практика година“, допълва той.

Цената на биткойна от 2017 г. насам. Графика: Bloomberg 

Споменаванията на „криптозима“ и „криптоледена епоха“ наводниха социалните мрежи покрай поредното поевтиняване на токените.

За Антони Тренчев, съосновател и управляващ партньор в Nexo, определено се усеща студът във въздуха. Досега биткойнът изпълни половината от двустепенната дефиниция за криптозима: рязък спад на цените. Според Тренчев предстоят още регулаторни и макроикономически бури, като понижение до 28-30 хил. долара на цената не е изключено при сегашния климат.

Ситуацията обаче не е съвсем идентична. За разлика от зимата отпреди три години инвестициите в криптосферата остават силни, поне засега. Само през януари криптоборсата FTX обяви пускането на венчър фонд за 2 млрд. долара, насочен към Web3. Също така Financial Times съобщи по-рано, че Андерсън Хоровиц иска да набере 4,5 млрд. долара за криптофондове. Разбира се, възможно е по-продължителни разпродажби да охладят ентусиазма в сектора.

Извън рисковия капитал компаниите също търсят начин да стъпят в криптоеко системата. Документи към Американската служба за патенти и запазени марки показват, че търговецът на дребно Walmart Inc. се готви да създаде своя собствена криптовалута и незаменяеми токени (NFT). Междувременно има съобщения, че GameStop Corp. също планира да пусне NFT борса за геймъри до края на годината.

За Бъд Уайт от Tacen Inc. обаче този момент е знак, че криптосекторът преминава през период на преоценка, а не на зима.

„Не вярвам, че навлизаме в криптозима, тъй като все още има растяща инерция от страна на създаването – просто виждаме по-реалистично ценообразуване на това, което вече е създадено“, коментира главният изпълнителен директор и съосновател на софтуерната компания.

Но надвисналата заплаха за затягане на регулациите увеличава риска, свързан с криптосектора. Федералният резерв на свой ред също обмисля пускането на своя дигитална валута, а енергоемкостта на добива на токени вече привлече вниманието както на Конгреса в САЩ, така и на властите в редица държави.

„Белият дом може скоро да обяви предизвикателства за националната сигурност заради криптовалутите, а докладът на Фед за дигитална валута на централната банка не отговори на въпроса дали ще видим дигитален долар, или как ще се работи със стейбълкойни“, отбелязва Едуард Моя, старши пазарен анализатор на Oanda. Според него „регулаторната среда стана много по-мътна сега“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 5
khao
преди 2 години
това дето си го написал е 100% лъжа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 3
Геро от Германия
преди 2 години
Тоест си се загрижил какво ще правят,, сектантите " през 2140 година? Много трогателно! Тогава ще бъде изкопан последния биткойн. След това сметките за ток ща паднат още повече защото миньорите ще печелят само от транзакции и ще намалят hash rate. Разбираш си ги ти и тва си е :)))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
Mirilai-lai
преди 2 години
оу май гааш, итс а криптоу шиит
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 3
kmilchev
преди 2 години
Усещаше се още декември месец, че ще го сринат Биткойна. Може да падне и до 10k долара следващия месец. И след това отново ще го надуят жестоко. Малко като на залаганията на футболните мачове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Кат изкопаят последния шиткойн, кой ще плаща 2 млрд. долара само за ток на месец? Има ли вече отговор от сектата или не е удобно ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 2
khao
преди 2 години
как бре... кво стана със злато 2.0 и цена над 100 000 долара до 2024та ? :)ае поздрав за всички крипто-овце:https://***.youtube.com/watch?v=rtyJZTNYSIM
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 0
nikiangel
преди 2 години
Скоро всеки ще си има собствена крипто-валута. Ще си я печата на телефона и ще стане като във вица дето Пешо решил да печата левове, но за да не го съдят, ги правел в несъществуващи копюри, по 7 лв.И решил да ги пробва, отишъл при Гошо и казал, може ли да ми развалиш 7лв ? Гошето казал, нямаш проблеми, мога да ти ги разваля на 3 и 4 :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още