Членът на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Клаас Нот заяви, че очаква увеличение на лихвените проценти още през четвъртото тримесечие.
Обикновено разходите по заемите се затягат на стъпки от 25 базисни пункта и „този път нямам причина да мисля по различен начин", каза той в интервю за Buitenhof в неделя. Според Нот второто повишение може да се осъществи след това през пролетта на 2023 г. Това е бърза промяна в неговото мнение, защото в края на декември 2021 г. той очакваше първото увеличение да е в началото на 2023 г.
Малко по-рано този месец гуверньорът на Австрийската централна банка Роберт Холцман изрази подобно мнение като това на Нот, прогнозирайки, че ЕЦБ може да покачи лихвите в края на 2022 г. или в началото на 2023 г. "През 2022 г. ЕЦБ ще трябва да се фокусира върху постепенно премахване на отрицателните лихви и на нетрадиционната парична политика", каза Холцман.
През миналата седмица ЕЦБ осъществи завой към ястребова посока*, като председателят Кристин Лагард - изправена пред най-бързо ускоряващата се инфлация от създаването на еврото - вече не изключи повишение на лихвите през тази година.
В отделни разговори централни банкери поясняват, че промяната в официалните насоки може да се материализира още през следващия месец, когато ЕЦБ публикува нови икономически прогнози и ще преоцени изкупуването на облигации. Затягането на политиката би довело до сближаване на базираната във Франкфурт централна банка със световните партньори.
Нот, един от най-ястребово настроените служители на ЕЦБ, заяви, че очаква инфлацията в еврозоната да остане над 4% през по-голямата част от 2022 г.
„Ние не сме в същата ситуация като САЩ, където инфлацията е вътрешно обусловена", каза той. „По-голямата част от инфлацията идва от чужбина, не можем да направим много по въпроса“, каза още той.
Инфлацията в Нидерландия се ускори до 7,6% през януари, което е най-високото ниво от 1997 г. насам. В еврозоната потребителските цени неочаквано се ускориха с 5,1% на годишна база, оставайки над два пъти над целта на ЕЦБ от 2%.
*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - бел. ред.
преди 2 години С ЕНП напред, вече 3 петилетки ЕНП определя правилата и разпределя порциите на евротрапезата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Това е класически блъф, който се вижда даже от международната космическа станция. Тези твърдяха как щели да вдигнат лихвите през целия период от 2011 чак до 2020 и не само, че ги вдигнаха точно 0 пъти, а даже лихвите станаха отрицателни. Очевидно е, че с еврото е свършено - въпросът е само колко живот му остава: дали е 3 години, 5 години или може би 10 години до неговият край, който ще бъде кулминацията на инфлационната депресия, в която се намираме в момента. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Може да вдигнат лихвите с 2%, а с 2% да увеличат оборотите на печатницата. Разултата може да бъде -22%. А може и да бъде каквото и да е число. Зависи кога ще изгасне тока или ще стачкуват производителите на боя. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ама как така?Родните брокери и кредитни консултанти друга песен пеят на желаещите купувачи жилища...Сега на кой да вярваме?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар