Всички европейски страни ще започнат присъствено учебната година. Това е и решението за България и е окончателно, следващата година ще е трудна за всички, но трябва да намерим формулата – да сме предпазливи, но и да живеем нормално. Това коментира министърът на образованието Красимир Вълчев по Нова телевизия.
Той призна, че най-трудно ще е за първокласниците, които трябва да придобиват базови умения.
За следващата учебна година от министерството са се спрели на стратегията на превключването – когато има болни, класът или училището веднага ще преминава във варианта на обучение в електронна среда.
Министър Вълчев коментира, че в един клас няма как да бъдат разделени децата и да бъдат накарани да носят по цял ден маски, но могат да бъдат разделени класовете.
„Ако едно дете е болно или е застрашено здравето на голяма група деца, преди излизахме в грипна ваканция. Това беше чиста загуба на време. Вече до 30 дни ще има възможност за обучение в електронна среда”, обясни министърът.
Децата с хронични проблеми ще учат вкъщи.
„Деца, които имат компрометирана имунна система, ако е болно детето, си учи вкъщи, заедно с класа, като за това ще е нужна подкрепата на учителите. С промени в Закона тази форма ще стане много гъвкава и удобна за децата. Нека се прави разлика между дистанционно обучение и такова в електронна среда – в такава среда детето присъства в класната стая чрез електронно устройство”, обясни министърът.
През юни правителството одобри въвеждането в закон на обучението от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии, което беше приложено успешно по време на обявеното в страната извънредно положение.
Такова обучение може да се използва от училищата при грипни епидемии или други непредвидени обстоятелства, поради които компетентен орган е разпоредил преустановяване на учебните часове за учениците в присъствените форми на обучение във всички училища в определен регион или в цялата страна.
Обучението от разстояние в електронна среда може да се прилага и за ученици, които по здравословни или други уважителни причини не могат да посещават училище за не повече от 30 учебни дни, а също и като елемент на иновация в организацията в иновативни училища при съответните ограничения - не повече от 20% от часовете в определени раздели на учебния план.
преди 4 години Ето пак стъпка назад. След като Може да се учи дистанционно, защо се ограничава (в проценти) използването му? Това е безопасен метод, елиминиращ лошото влияние на слабите ученици.Но пък позволява запис и контрол над учителите. Сигурно затова дистанционното обучение е нежелано от чиновниците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар