Пустинята Сахара се е разраснала значимо през последния век и в голяма степен вината за това е в климатичните промени, пише Independent.
При анализ на данните, събирани от 1923 г. насам, изследователски екип прави оценка на различни фактори, които допринасят за промени при валежите в региона.
Според проучването пустинята, вече доближаваща по площ САЩ, е нараснала с приблизително 10% през изследвания период.
Тези резултати влияят върху хората, които живеят в граничната зона Сахел, която разделя Сахара на север и по-плодородния юг.
Учените отбелязват, че опустиняването, причинено от климатичните изменения, не е феномен, наблюдаван единствено в Сахара.
„Нашите резултати са специфични за Сахара, но могат да бъдат приложени и за пустините в други части на света“, казва проф. Сумант Нигам, изследовател на атмосферните явления и океаните в Университета в Мериленд и ръководител на проучването.
Докато населението по света се разраства, хората в граничния с пустинята регион не могат да си позволят да загубят още обработваема земя заради пустинята.
Както и другите пустини, Сахара преминава през сезонни цикли на разширяване и свиване, но проф. Нигам и колегите му установяват степента на разрастване.
В опит да разграничат ефектите от климатичните промени учените използват статистически методи, за да отделят влиянието на природните цикли като Атлантическата мултидекадна осцилация върху колебанията при валежите, като резултатите са публикувани в Journal of Climate.
Тенденцията в Африка за все по-горещо лято и по-сух дъждовен сезон е свързана с фактори като нарастващите парникови газове и аерозолите в атмосферата, казва д-р Минг Сай, програмен директор на National Science Foundation, която финансира изследването.
Тези промени имат опустошителен ефект върху живота африканците, които зависят от базираната върху земеделие икономика, отчита той.