В българското общество оценките за събитията през 1944 година не са еднозначни - десните сили определят тези времена като "окупация на България" и настояват, че в страната не трябва да има паметници на завоеватели. Това пише руската информационна агенция ТАСС в обзор за състоянието на паметниците на съветската армия в Източна Европа.
От друга страна, допълва агенцията, представителите на левите партии отбелязват 9 септември 1994 година като освобождението на страната от фашизма.
Каквито и да са настроенията в обществото обаче паметниците на Съветската армия в България, както и българските паметници на територията на Русия, са обект на двустранни споразумения за опазване на историческото наследство. Охраната на тези паметници обаче е трудна.
Паметникът на Съветската армия в центъра на София, построен през 1954 година, често осъмва с обидни надписи, маски на скулптурите, или дори изрисуван като герои в американски комикси. Въпросът с охраната на паметника нееднократно е повдиган от посолството на Русия в България, но си остава нерешен, пише още ТАСС.
Според двустранните споразумения полицията трябва да охранява паметника, но досега не е предприела необходимите мерки, а "местната администрация не се интересува от неговата съдба".
Руската агенция разказва още, че системата за видеоохрна на паметника в София ще коства 3 млн. лева. Неправителствени организации обаче са успели да наберат една 45 хил. лева за изграждането й.
Епизодични акции има и срещу паметника на Альоша в Пловдив, посочва още руската агенция. Те остават безнаказани, а след разговори на руския почетен консул в Пловдив Георги Гергов местната власт е обещала засилено полицейско присъствие.
В България има 128 паметника на съветските войски.
В своя обзор ТАСС обръща внимание на охраната на паметниците на Съветската армия във Варшава, Букурещ, Прага, Виена и Будапеща. Унгарците се отнасят с уважение към съветските паметници - в "последно време" е регистриран само един случай на вандализъм и мерки като засилено полицейско присъствие или видеонаблюдение не е необходимо, допълва още агенцията.
Редки са посегателствата и във Виена, а в цяла Австрия съветските мемориали са над 200.
Във Варшава обаче паметникът на Червената армия непрекъснато се руши и осквернява от вандали с "мълчаливото съгласие" на местните власти. Ситуацията със съветските паметници в Полша се влошава с приемането на закона за декомунизцията, който предвижда премахването на монументи, символизирщи комунизма или друг тоталитарен строй.
Гробищата на съветските войници не попадат в тази категория и те няма да бъдат разрушавани, уверяват полските власти.
В първите години след края на комунистическия строй Румъния демонтира множество съветски паметници, но днес обществото изглежда по-благосклонно и местните жители поддържат в добро състояние могилите, военните гробища и други паметници на съветските войски.
преди 7 години Всички прилики са случайни ... :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години https://***.24chasa.bg/***/article/5819714Няма никаква, ама съвсем никаква разлика между ИДИЛ в Палмира и оставянето на паметника в Бузлуджа или взривяването на Мавзолея в София! отговор Сигнализирай за неуместен коментар