Американски учен смята, че дронове могат да опрашват селскостопанските култури, ако естествената популация на пчелите продължава да намалява, съобщи в. "Дейли мирър".
Японски специалисти създадоха дрон с дистанционно управление и с размерите на водно конче, който може да опрашва лилии. Американските им колеги се включиха в технологичната надпревара, като изобретиха двойно по-малък робот-пчела, способен да се снижава 120 пъти за секунда, информира БТА.
Експертът по компютърни науки проф. Шаши Шекар от Масачузетския университет каза, че рояците от дронове са решение на проблема с катастрофалния недостиг на храна. Той очаква проектът му за създаване на детайлни карти на терена, по които да навигират роботите-пчели, да получи финансиране от САЩ до две години.
"Продължават усилията да се разбере причината за намаляването на пчелните колонии, така че това е резервен план. Със засушаването на климата в райони като Калифорния изчезват и много дървета. Дърветата са само началото. Следващи в списъка вероятно са насекомите, птиците или животните, затова е хубаво да се подсигурим по някакъв начин", обясни той.
Японският прототип е разработен от Държавния институт за напреднали индустриални науки и технологии в Токио (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology). Той лети с помощта на хеликоптерна перка. За направата му е използван гел, нанесен върху подложки от конски косми, за да наподобява мъхнатото тяло на пчелата, което подпомага полепването на цветния прашец.
Американските изследователи от Харвардския университет създадоха дрон с размерите на пчела, който тежи по-малко от един грам и има криле, които размахва подобно на истинското насекомо.
Проф. Шекар каза, че се изработват детайлни карти на растенията в определени райони, с които могат да се преброят цветята и листата.
"Ако направиш много прецизна карта, след това може да използваш тези изображения без връзка с интернет и да локализираш растенията и цветята, обясни специалистът идеята на предварителното програмиране - Можеш да програмираш пчелата да отиде до онези 10 цветя".
Той предупреди, че роботите-пчели могат да станат жертва на хакери или да бъдат използвани от военните като преносители на химични оръжия против хората.
преди 6 години Ще ги управляват системи базирани на Изкуствен Интелект (AI). Щом такива системи могат да управляват коли без шофьори и безпилотни военни дронове , няма да е проблем да се справят и с рояците пчелни дронове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Дронове могат да садят растения от въздуха (Aerial Seeding), да ги поливат и торят, един дрон може да засади над 100 000 дървета на ден и след това да продължава да ги наблюдава и да се грижи за тях докато укрепнат. Дронове могат да БЕРАТ прецизно плодове, да опрашват, подрязват, плевят, окопават, монтират хидропонни ситеми, пръскат препарати, и какво ли още не. С навлизането на нови горива като втечнен МОН газ например, един дрон ще може да лети няколко дни без кацане. В близко бъдеще фермерите ще забравят за калта на полето и вече ще седят пред компютри с джойстик в ръка. https://desert.alle.bg отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И кой ще ги управлява тези рояци от дронове?Малоумието в днешно време е достигнало космически измерения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар