IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Войната в Украйна вече притиска икономиката на еврозоната

Поскъпването на храните и енергията би трябвало да спре, което ще помогне на еврозоната да избегне стагфлацията, заяви гуверньорът на ЕЦБ Кристин Лагард

22:21 | 30.03.22 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Luke MacGregor/Bloomberg</em></p>

Снимка: Luke MacGregor/Bloomberg

Неблагоприятният ефект, който руската инвазия в Украйна оказва върху европейската икономика, все повече нараства, докато икономическият растеж се забавя, потребителските и бизнес нагласи се влошават, а инфлацията достигна нови рекордни равнища, пише Ройтерс.

Наложените санкции срещу Русия изтласкаха цените на енергията в страните-членки на еврозоната до многогодишни върхове, като същевременно свиха доверието и увеличиха рисковете от повторна рецесия, дори когато някои държави все още не са се възстановили от пандемията.

Германия - най-голямата европейска икономика и една от най-силно зависещите от руски енергоносители - ще бъде сред тези страни, които ще понесе най-големи последствия от конфликта. В сряда правителственият съвет на икономическите съветници занижи прогнозите си за над двойно по-нисък растеж от 1,8% през 2022 г.

"Рискът от рецесия е значителен", заяви един от членовете на съвета Волкер Виланд. По думите му икономиката ще може да се върне към предпандемичните си нива през третото тримесечие.

Освен това правителствените съветници прогнозираха и двойно по-висока инфлация от над 6%. Според Виланд Германия трябва да работи в посока намаляване на зависимостта си от руски енергоносители - действие, което ще ускори инфлацията засега, но в дългосрочен  план ще подобри сигурността на страната и икономическата стабилност.

В сряда гуверньорът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард също предупреди, че колкото по-дълго продължава войната в Украйна, толкова по-висока ще е икономическата цена и съответно вероятността от по-неблагоприятни сценарии.

 

 

 

 

 

Във Виена Австрийската централна банка понижи прогнозите си за растежа и рязко повиши тези за инфлацията за тази година, като допълни, че очакванията може да се влошат, ако войната продължи.

По думите на Ларад домакинствата вече стават по-песиместични, а компаниите може да скоро да започнат да отлагат инвестициите си.

В сряда измерителят на икономическите нагласи за Европа показа, че войната в свила потребителското доверие в еврозоната, а инфлационните очаквания са достигнали рекорден връх.

Индексът на икономическите нагласи на Европейската комисия (ЕК) се е свил до 108,5 пункта през март спрямо ревизираните в посока надолу 113,9 пункта през февруари.

Потребителското доверие се е понижило до -18,7 пункта от -8,8 пункта. Най-голямо влияние върху показателя е оказала инфлацията, която намалява покупателната способност на домакинствата.

Данните в сряда показаха, че инфлацията в Испания е достигнала близо 40-годишен връх.

Покачването на цените в различните региони на Германия също се е ускорило, което предполага, че официалната статистика за германската инфлация може да покаже резултат от над 7 на сто.

Забавящият се ръст, комбиниран с инфлация - стагфлация на икономически жаргон - поставя ЕЦБ пред дилема.

Въпреки че централната банка обикновено би затегнала паричната политика, за да пребори инфлацията, такъв ход в момента би могъл да предизвика рецесия и допълнително да навреди на потребителите.

За да смекчи риска, Лагард пое ангажимент лихвените повишения да са постепенни, но за пореден път защити твърдението си, че инфлацията в еврозоната ще се забави.

"Поскъпването на храните и енергията би трябвало да спре, което ще помогне на еврозоната да избегне комбинацията от бавен растеж и висока инфлация", заяви Лагард.

По думите й инфлационните перспективи са "непостоянни", тъй като продължаващата война в Украйна принуди икономистите постоянно да ревизират прогнозите си.

Но според Лагард цените на енергията и храните ще се стабилизират, макар и на високи равнища.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:21 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 2 rate down comment 0
Reltup
преди 2 години
Пуночките да си се прибирате в Сибир, че тук в нормалният свят с две копейки сте за никъде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 1
Reltup
преди 2 години
Пуночките да си се прибирате в Сибир, че тук в нормалният свят с две копейки сте за никъде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 3
khao
преди 2 години
как па не се притесни за милиони деца които прокудихте и на които ще им избиете бащите, а се притесни за 2-3 сек. ...маааматидеба измекярскааа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 4
дядя Вова
преди 2 години
Бойците от ДНР и ЛНР са се хванали за главите до къде е стигнала промивката на мозъци в техните територии под украинска окупация. Дресирали са дори децата от детските ясли !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 6
forexar
преди 2 години
Току в БиТиВи новините покзаваха за 4-5 сек труп на войник в взривения бронетранспортьор! Какво ли си мислят децата, които гледат?Мисля, че вече се преминават психологически граници! Безобразие!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 4
дядя Вова
преди 2 години
Нацистите тия дни бият по град Донец, както никога до сега! Но само по цивилни цели!! Духовият оркестър!!! А, да, в партитурите това го няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 2
Venislav
преди 2 години
Аз пък останах с впечатлението че Русия е на смъртен одър
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 2
Petar2015
преди 2 години
Скъпи германски данъкоплатци. бихте ли се съгласили на инфлация невиждана от 30 години и 80 милиарда евро допълнителни разходи от солидарност към Украйна? Не? Тогава бихте ли подкрепили санкции на същата цена? Йа, йа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 3
ing5rov
преди 2 години
мдааа... войната в украйна е виновна ....шъ съ опрайм , ама в някой друг , по-добър живот , без "елити" ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 4
дядя Вова
преди 2 години
ЕС започна като Обединение по въглищата и стоманата. Сега с тия бесни политики ни въглища, ни стомана. Ни ЕС, само: о янки, о кеф!, сите янки голям кеф!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още