Централната банка на Турция предприе най-малкото намаляване на лихвените си проценти от началото на облекчителния си цикъл под ръководството на новия гуверньор Мурат Уйсал, информира Bloomberg
Комитетът по паричната политика намали референтната лихва по замите от 12% на 11,25% при първото си официално заседание за тази година. След оповестяването на решението лирата поскъпна с 0,2% до ниво от 5,8656 лири за долар. Към 14:30 ч. българско време долара се разменя за 5,85 лири. t
„Имайки предвид всички фактори, влияещи на перспективите за инфлацията, Комитетът реши да предприеме умерено намаляване на лихвените проценти“, се казва в съобщение на централната банка. „Към настоящия момент позицията на паричната политика остава съгласувана с прогнозирания път към дезинфлация“, пише още в документа.
"Това (решение – бел.ред.) е положително за лирата", каза Пьотър Матис, стратег в лондонската банка Rabobank. „Но то не променя дългосрочната ни меча прогноза, тъй като администрацията на Ердоган не е постигнала напредък в прилагането на необходимите структурни реформи.“
Президентът на Турция Реджеп Ердоган многократно призова за по-ниски разходи за заемите с цел стимулиране на икономиката. Ердоган вярва, че по-високите проценти причиняват, вместо да предотвратяват, инфлацията. Повечето икономисти и централни банки по света смятат за вярно точно обратното твърдение.
Правителството на страната, което увеличи прогнозата си за растеж до 5% в периода между 2020 и 2022 г., разчита, че по-евтините кредити ще създадат допълнителния импулс необходим на икономиката.
Годишната инфлация в Турция се ускори за втори пореден месец през декември до 11,8%, а политиците очакват тя да започне да се забавя до едноцифрени стойности през второто тримесечие на 2020 г., преди да завърши годината на ниво от 8,2%. Икономистите прогнозират, че ръстът на цените ще е средно около 10% или по-висок през третото тримесечие, посочва друго проучване на Bloomberg.