Промишленото производство в САЩ се повишава с 1,1% през февруари, с което лесно задмина прогнозите на пазара за запазване на темпа от 0,3%, съобщава tradingeconomics.com, цитирайки данни на Федералния резерв. Скокът в производството е най-големият от октомври насам, като добивът от мините рязко се е увеличил.
Производственият сектор определено се възстановява, след като през януари отчете спад от 0,2%. Производството на дълготрайни стоки расте с 1,8% спрямо понижение от 0,4% през януари. Производството на моторни превозни средства и части се повишава с 3,9% при отчетено движение на отрицателна територия през януари от 0,4%.
През миналата година промишленото производство се увеличи с 2,5%.
Миннодобивната промишленост отчита повишение от 4,3% през февруари на фона на свиване с 1,5% през първия месец на годината, най-вече благодарение на възстановяването на добива на нефт и газ - ръст от 11,6%.
Перспективите пред производството са много добри, тъй като се очаква по-ниските данъци и икономическият подем в световен мащаб да стимулират бизнес инвестициите и износа, пише Bloomberg. Продължаващата сила на пазара на труда и нарастващото богатство на домакинствата пък допълнително ще подкрепят потребителското търсене на дълготрайни стоки.
Промишлеността, което съставлява 75% от общото индустриално производство, представлява около 12% от икономиката на САЩ.
Междувременно стана ясно, че броят на жилищата, чието строителство е започнало през февруари, е намалял в сравнение с януари заради по-слабото строителство на многофамилни сгради.
Индексът на потребителското доверие, измерван от Мичиганския университет, достигна 14-годишен връх от 102 пункта. Подобрението идва след намаляването на данъците, което доведе до увеличаване на разполагаемите средства от страна на домакинствата, докато въвеждането на новите мита увеличиха инфлационните очаквания.