Производствените цени в САЩ се повишиха с повече от прогнозите миналия месец, което показва, че инфлационният натиск продължава да се засилва, съобщи Bloomberg.
Министерството на труда обяви, че индексът на производствените цени при крайното търсене (PPI) се е увеличил с 1% през март в сравнение с предходния месец след 0,5% ръст през февруари. Повишението е два пъти по-голямо от средната прогноза в проучване на икономисти от Bloomberg, като нарастване е отчетено при разходите за стоки и услуги.
сащ
Данните, които обикновено се публикуват в 8:30 ч. сутринта нюйоркско време, бяха забавени.
С изключение на по-волатилните компоненти като енергия и хранителни стоки, основният PPI се е увеличил с 0,7% спрямо месец по-рано.
Месечният ръст на индекса доведе до 4,2% увеличение на стойността му на годишна база. Това е най-рязкото годишно повишение от 2011 г. насам.
Цените на производители, които могат да бъдат предадени на потребителите, се покачват с бързи темпове, нажежавайки и без това разгорещения дебат за бъдещия път на инфлацията през следващите месеци.
Цената на стоките се покачи с 1,7% през март, като повече от 25% от тази печалба се дължи на скока с 8,8% в цените на бензина. Разходите за услуги се повишиха с 0,7% за трети пореден път, подхранвани от увеличените маржове при търговците на дребно и търговците на едро.
По-рано данните показаха, че търговският дефицит на САЩ е достигнал рекордно високо ниво през февруари, тъй като икономическата активност се възстановява по-бързо в сравнение с други страни и може да остане висока тази година, като се очаква мащабната фискална помощ да стимулира най-бързия растеж от близо четири десетилетия.