Китай отчете по-добри от очакваното данни за индустриалното производство и търговията на дребно, въпреки че ключов инвестиционен показател достигна до ново рекордно дъно. Това хвърля светлина върху предизвикателствата, пред които са изправени властите в Пекин в опита си да подкрепят икономиката, борейки се с американските мита.
Новите данни потвърждават консенсусните заключения, че втората по големина икономика в света се охлажда, но все още не е застрашена от забавяне.
Индустриалното производство нараства с 6,1% през август на годишна база, показват данни на Националното статистическо бюро – това е малко над очакванията на анализатори и представлява слаб ръст спрямо юли, съобщава Ройтерс.
Данните сочат, че това е и първото увеличение за последните три месеца.
Въпреки това производството на ключови за икономиката стоки като превозни средства и оборудване се свива. Продукцията на коли едва расте, а тази на т. нар. сурова стомана се увеличава с едва една трета от темпа, наблюдаван предходния месец.
Продажбите на дребно също отбелязват скок от 9% на годишна база. Анализаторите очакваха ръст от 8,8%, без промяна през юли.
За сметка на това ръстът на инвестиции в дълготрайни активи се забавя до 5,3% в периода между януари и август в сравнение със същия период година по-рано, притиснат от забавения растеж на инфраструктурата. Прогнозите бяха за четене от 5,5% - без промяна от предходния най-слаб в историята месец.
„Данните за активността и разходите през август са смесени. Що се отнася до баланса обаче, те не оказват голяма промяна на нашите възгледи, че растежът запазва тенденцията за движение надолу“, посочват от Capital Economics в бележка.
Инвестициите в дълготрайни активи на частния сектор нарастват с 8,7% през периода януари-август в сравнение с увеличението от 8,8% през първите седем месеца на годината. Те представляват около 60% от всички инвестиции в Китай.
Увеличението на разходите в инфраструктура се забавя отново до 4,2% през първите осем месеца на годината в сравнение с увеличение от 5,7% за януари-юли.
Китай започна годината силно, но икономическата ѝ прогноза беше помрачена от ескалиращия търговски конфликт със САЩ и охлаждането на местното търсене, предизвикано отчасти от затягане на регулациите на рисковото финансиране.
В същото време Пекин се опитва да ускори инфраструктурните инвестиции, но според анализатори ще отнеме време преди ползите от него да се усетят, а икономическите условия се очаква да се забавят, преди да се подобрят.