Япония беше засегната от най-големия си икономически спад през второто тримесечие, когато коронавирусната пандемия изпразни търговските центрове и сви търсенето на автомобили и друг износ.
Третото поредно тримесечие на икономически спад понижи размера на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) на Япония до най-ниските му нива от десетилетия, заличавайки ползите от политиките за стимулиране на премиера Шинцо Абе, въведени в края на 2012 г. и известни като „Абеномика“.
„Големият спад може да се обясни с намаляването на потреблението и износа", каза Такеши Минами, главен икономист в Norinchukin Research Institute, цитиран от Ройтерс.
„Очаквам растежът да стане положителен през тримесечието от юли до септември. Но в световен мащаб възстановяването е бавно навсякъде, с изключение на Китай", добави той.
Третата по големина икономика в света се е свила с 27,8% на годишна база в периода межди април и юни, показаха данни на правителството от понеделник. Това е най-големият спад в показателя от началото на статистиката през 1980 г.
Размерът на реалния БВП на Япония се е свил до 485 трилиона йени, намирайки се на по-ниско ниво от второто тримесечие на 2011 г., когато Япония все още изпитваше трудности от двете десетилетия на дефлация и икономическа стагнация. я
Спад в потреблението
Потреблението е намаляло с рекордните 8,2%. Чистият износ – или износът минус вноса – е отнел рекордните 3,0 процентни пункта от БВП, тъй като задграничните доставки са спаднали с 18,5%, като автомобилният износ е бил засегнат особено силно.
Капиталовите разходи са намалели с 1,5% през второто тримесечие, тъй като солидните инвестиции в софтуер са компенсирали слабите разходи в други сектори.
Министърът на икономиката на Япония Ясутоши Нишимура призна, че показанията за БВП са „доста тежки".
Някои анализатори предупреждават, че компаниите биха могли да съкратят работни места и разходи, ако възраждането а заразата и слабото глобално търсене продължават да вредят на крайния им резултат.
Обновеното напрежение между САЩ и Китай може също да окаже влияние върху крехкото възстановяване. Около 90% от анкетираните от Ройтерс икономисти очакват конфликтът да засегне икономиката на Япония.
„Очаква се търсенето на бизнес инвестиции да намалее поради влошаването на корпоративните печалби и риска от разпространението на коронавируса“, казва Сайсуке Сакай, старши икономист в изследователския институт Mizuho.
Япония използва мащабни фискални и парични стимули, за да смекчи удара от пандемията върху икономиката, която вече изпитваше трудности заради увеличението на данъка върху продажбите от миналата година и търговската война между САЩ и Китай.
Въпреки че икономиката отново се отвори, след като правителството отмени извънредните мерки в края на май, скорошното тревожно увеличение в броя на заразените с коронавирус замъглява перспективите.