Германската икономика се е свила с по-малко през последните три месеца на 2021 г., отколкото първоначално бе съобщено. Федералната статистическа служба на Германия (Destatis) посочи несигурността, предизвикана от пандемията, като основна причина за ревизията в посока нагоре, пише Bloomberg.
През четвъртото тримесечие на миналата година брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия се е свил с 0,3%, докато предварителните данни бяха за понижение от 0,7%.
Прогнозите на Германската централна банка (Бундесбанк) обаче са, че икономиката на страната може да се е свила и през първото тримесечие на 2022 г. заради отсъствията на служители в различните сектори, предизвикани от омикрон щама. Освен това коронавирусът може да е довел до спад в икономическата активност.
"В сравнение с предишните вълни на пандемията не само секторът на услугите е бил засегнат от мерките и адаптираното поведение“, посочват от централната банка.
Темпът на възстановяването през пролетта ще зависи от последствията от руската инвазия в Украйна, доколко ще са устойчиви проблемите със снабдителните вериги и от това колко бързо ще намалее броят на новозаразените с коронавирус.
Според прогнозите на Бундесбанк, направени преди ескалацията на конфликта в Украйна, германската икономика ще отбележи силно възстановяване през пролетта, подкрепено от „много добро“ търсене, стига обаче проблемите със снабдителните вериги да продължат да се облекчават и пандемията да утихне.
Според икономисти търговията между Русия и Украйна и най-голямата европейска икономика е малка, но най-голям риск за перспективите продължават да са цените на енергията. Ескалацията на напрежението в четвъртък избута цената на европейския сорт Брент до над 100 долара за барел – най-високото ниво то 2014 г. насам. В петък световният бенчмарк продължава да е на високо ценово равнище.
Инфлацията в Германия вече е над 5%, което пристиска покупателната способност на домакинствата. През последното тримесечие частното потребление се е свило с 1,8 на сто.