Германия е намалила дълга си благодарение на силната икономика и намаляване на бремето, натрупано от спасяването на проблемни банки при финансовата криза, информира Асошиейтед прес.
Централната банка Bundesbank съобщи днес, че държавният дълг се е понижил до 64% от годишния брутен вътрешен продукт в края на 2017 г. спрямо 68% от БВП през 2016 г.
Нивото се приближава към прага от 60% от БВП, определен от критериите за еврозоната.
Спадът обаче до голяма степен се дължи не на пестеливостта на правителството, а на освобождаване от проблемните финансови активи, натрупани в "лоша банка" през финансовата криза. Тогава правителството спаси финансови институции, пострадали от големи загуби, пише БТА.
Германия има и лек бюджетен излишък въпреки оплакванията на синдикати и икономисти, че е време правителството да похарчи повече за инфраструктура и други инвестиции.
Кампанията на Берлин за фискална дисциплина отбелязва малко, но символично постижение в първата седмица на 2018 г.: за пръв път от над две десетилетия внимателно следеният „часовник на дълга“ на Германия започна да се движи наобратно.
Часовникът, който въпреки името си по-скоро представлява брояч, бе препрограмиран на 1 януари, за да вземе предвид новите планове за федерален и регионални бюджети. Тогава той затиктака с по минус 78 евро в секунда, като така за пръв път показва, че публичният дълг на страната намалява. През 2009 г., в началото на финансовата криза, той показваше, че дългът на Германия се увеличава с темп от над 4 400 евро в секунда.
Т.нар. Schuldenuhr се поддържа от Германската федерация на данъкоплатците и е изложен пред централата на групата в Берлин.