Германската централна банка Бундесбанк прогнозира, че инфлацията в страната ще остане над нивата от 2% в периода до 2024 г. - перспектива, която ще засили исканията за по-бързо прекратяване на паричните стимули в най-голямата европейска икономика, пише Bloomberg.
Президентът на банката Йенс Вайдман предупреди, че инфлационният натиск може да е още по-силен и че Европейската централна банка не трябва да игнорира тези рискове.
От Бундесбанк очакват потребителските цени в Германия да нараснат до средно ниво от 3,6% през 2022 г., преди да се забавят до 2,2% в следващите две години, показват данните, публикувани в петък. Прогнозите са по-високи спрямо предходните очаквания за 2,6% инфлация през 2021 г., 1,8% през 2022 г. и 1,7% през 2023 г.
Според финансовата институция инфлацията в страната отразява бързо растящите заплати, „благоприятстващата икономическа ситуация“ и разходите, свързани с преминаването към климатично неутрална икономика. По-високите цени, породени от проблемите с веригите на доставка и транспорта, са прехвърлени върху потребителите.
инфлация
“Рисковете за инфлацията са възходящи, едновременно за Германия и за еврозоната като цяло“, каза Вайдман.„Създателите на парични политики не трябва да игнорират тези рискове, трябва да сме бдителни“, предупреди гуверньорът на Бундесбанк.
Потребителите, бизнесът и политиците в Германия са на нокти, след като миналия месец инфлацията се ускори до 6%. Поради липсата на заместник на Вайдман, който напуска поста си в края на тази година, екипът около новоназначения финансов министър Кристиян Линднер опита да внесе успокоение, изтъквайки, че ценовата стабилност e топ задача в дневния ред.
Броят на новозаразените с коронавирус в Германия и въвеждането на ограничения с цел контролиране на разпространението на заразата ще доведат до влошаване на икономиката в сегашното тримесечие и в първите три месеца на 2022 г., смятат още от централната банка. Икономиката ще си възвърне „значителната инерция“ през пролетта след „частичен“ ръст в частното потребление. Проблемите с веригите на доставки се очаква да се разрешат до края на 2022 г.