Броят на молбите за помощи при безработица в САЩ се е свил до 53-годишно дъно, докато търсенето на служители в страната далеч надминава предлагането, а рекордната инфлация поддържа финансовата мотивация за работа на високи равнища, пише Bloomberg.
Първоначалните молби за помощи са намалели с 28 хил. до 187 хил. броя в седмицата до 19 март, показват данни на министерството на труда, публикувани в четвъртък. Това е било най-ниското им ниво от 1969 г. насам. Медианните прогнози на икономистите, анкетирани от медията, бяха за брой от 210 хил. заявления. Броят на продължаващите молби се е свил до 1,35 млн. броя в седмицата до 12 март, което е най-ниското равнище от 1970 г.
Данните на ресорното министерство са в съответствие с пазар на труда, в който работодателите отчаяно се опитват да задържат работниците и да привлекат нови такива. Броят на молбите би трябвало да остане нисък, тъй като комбинацията от намаляващи спестявания и рекордна инфлация увеличава мотивацията на американците да работят.
Неизгладените данни показват, че броят на първоначално подадените заявления е намалял до 181 087 броя миналата седмица. Най-голям спад е имало в щатите Калифорния, Мичиган и Кентъки.
Предстои по-късно през деня да бъдат публикувани данните за индекса на мениджърите по поръчките (PMI) за март, които ще покажат дали войната в Украйна вече се е отразила на американската икономика и бизнес нагласите сред компаниите.
Статистиката на S&P Global вече показа, че общият индекс на мениджърите по поръчките (PMI) в еврозоната се е свил от 55,5 пункта през февруари до 54,5 пункта през март. Резултатът сигнализира за забавяне на набраната през февруари инерция, когато показателят достигна петмесечен връх. И все пак това е второто по сила покачване от ноември насам.
преди 2 години Загиващият хегемон създава толкова много работни места,че за всеки работоспособен човек се води борба едва ли не...Искрено ги съжалявам копейниците, тъй ще си умрат с отворени очи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар