Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в Германия беше ревизиран в посока нагоре до 56,9 пункта през май спрямо предварителните данни за 56,8 пункта и при 58,1 пункта отчетени през април, става ясно от данните на IHS Markit, цитирани от tradingeconomics.com.
Последното четене на данните показва най-слабата активност в промишления сектор в най-голямата икономика в Европа от февруари 2017 г. насам, като производството, новите поръчки, износът и заетостта растат по-бавно.
Освен това инфлацията на производствените разходи е най-висока от февруари заради покачващите се цени на петрола, докато производствените цени са нараснали най-малко за последните седем месеца. Бизнес доверието е положително, но очакванията за производство през следващите 12 месеца са най-ниските от октомври 2015 г.
Индексът на мениджърите по поръчките в сектора на промишлеността в еврозоната се понижава до 55,5 пункта през май от отчетените 56,2 пункта през април. По този начин показателят се запазва без промяна в сравнение с предварителните данни, но и показва най-слабото разрастване на сектора от февруари 2017 г.
Производството, новите поръчки и заетостта в промишлеността в еврозоната се свиват през май. Инфлацията на производствените разходи обаче се повиши за първи път от четири месеца насам.
Бизнес активността в промишлеността през май нараства освен в Германия и в Холандия и Австрия, но и в трите държави темпото се забавя. По-слаб е растежът и в Испания и Италия. Бизнес доверието в еврозоната е най-ниско от септември 2016 г. насам.
PMI индекс на сектора на промишлеността в Германия
През тази седмица предварителните оценки на европейската статистическа служба Евростат сигнализираха, че темпът на инфлацията в еврозоната се очаква да е скочил рязко нагоре през май, след като през предишния месец отбеляза лек спад. Прогнозите са нивото на инфлацията да е 1,9% през петия месец на годината спрямо 1,2% през предишния месец.
Ако данните бъдат потвърдени при четенето по-късно през месеца, то това би било най-високото ниво на инфлацията за региона от април 2017 г. В същото време данните силно се доближават до инфлационната цел, преследвана от Европейската централна банка.