Нивото на безработица в Австралия се сви до 13,5-годишно дъно, след като темпът на наемане на служители надмина очакванията през февруари и доведе до поскъпване на австралийския долар, пише Bloomberg. Тези движения вероятно окуражиха ястребите*, които прогнозират лихвено повишение през юни.
Силната инерция на икономиката на страната е отразена в нивото на безработицата, която се сви до 4% през миналия месец - равнище, последно отчетено през август 2008 г. Междувременно делът на участие на работната сила достигна нов рекорд, като ръстът в заетите на пълно работно време спомогна за увеличение в заетостта от 77 400 души.
Данните доведоха до поскъпване на австралийския долар, докато доходността върху тригодишните австралийски облигации също нарасна - движения, които отразяват очакванията за лихвено повишение от Австралийската централна банка.
Нивото на безработица вече съответства на прогнозите на регулатора за средата на годината и всяко движение в посока надолу ще доведе показателя до нива, последно засечени през 70-те години на миналия век. Това предполага, че икономиката достига максималната си скорост и вероятно допълнително ще засили очакванията на паричните пазари и сред някои икономисти за лихвено повишение през юни. Според повечето анализатори то ще се случи през август.
"Като цяло почти сме достигнали пълна заетост. Предвид и по-агресивния Федерален резерв на САЩ, възможността за по-ранни повишения от Австралийската централна банка нараства", каза ръководителят в подразделението за австралийска икономика в Royal Bank of Canada Су Лин Он.
В сряда Фед повиши лихвите за пръв път от 2018 г. насам, след като миналата седмица Европейската централна банка (ЕЦБ) изненада с ястребов ход, ускорявайки темпа на прекратяване на покупките на облигации. Затова и е възможно гуверньорът на австралийския регулатор Филип Лоу да е подложен на натиск за по-ранно повишаване на лихвите.
Лоу призна, че руската инвазия в Украйна и поскъпващата енергия вероятно ще ускорят световната инфлация. Затова и миналата седмица той посочи, че е възможно да има лихвено повишение по-късно тази година.
„Нямаме конкретно приет план. Следим данните, които постъпват всеки месец“, заяви тогава Лоу в отговор на въпрос дали банката ще повиши лихвите, ако данните за април покажат, че инфлацията се е ускорила.
*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - б. а.