Австралийската централна банка (Reserve Bank of Australia – RBA) запазва своя оптимистичен поглед върху икономиката, след като взе решение да запази основните лихви на рекордно ниско ниво по-рано днес, само ден преди да излязат данните за брутния вътрешен продукт, които се очаква да покажат, че растежът през последното тримесечие се е забавил почти до нула, съобщава Ройтерс.
RBA приключи своята 30-а среща с ниво на основните лихви от 1,5% и сигнализира стабилна перспектива по паричната си политика, тъй като очаква повишаване на икономическия растеж и инфлацията през тази година.
Това изчакване може да се окаже значително по-дълго, ако през тази седмица се появят слаби данни за потреблението и жилищата, предвидени от анализаторите, които понижиха прогнозите си за ръста през четвъртото тримесечие до почти нула.
Основните цифри за БВП на Австралия се очаква да бъдат публикувани в сряда.
Слабите данни може да застрашат перспективите за преизбиране на австралийското дясноцентристко правителство, което целеше да увеличи работните места и да засили икономическия растеж.
Това правителство е изправено пред тежки избори през май, като се очаква да привлече избирателите с планове за данъчни облекчения и по-големи разходи в своя годишен бюджет, който ще бъде обявен на 2 април.
Анализатори, анкетирани от Ройтерс, смятат, че ръстът на икономиката на страната се е ускорил до 0,3% през декември, като подобна стойност беше отчетена и през третото тримесечие.
Наблюдава се забавяне в годишния ръст до 2,5% от 2,8 на сто, което прави прогнозата на RBA за 3-процентен ръст през тази година да изглежда твърде оптимистична.
Гуверньорът на банката Филип Лоу призна, че икономиката на Австралия може да е забавила своя икономически ръст през втората половина на 2018 г.
И все пак той запазва надеждата, че растежът ще се ускори до 3% през 2019 г., воден от ръста в бизнес инвестициите, по-високите правителствени разходи и стимулиращата парична политика.
Друга причина за това Лоу посочва доброто състояние на пазара на труда.
„По-силният пазар на труда доведе до известно нарастване на заплатите“, подчертава Лоу в кратко изявление относно запазването на паричната политика на банката.
Той посочва и потреблението на домакинствата като „основна вътрешна несигурност“, особено като се има предвид анемичния ръст при заплатите и понижението на цените на жилищата в най-големите градове – Сидни и Мелбърн.
Именно жилищният пазар се очаква да бъде една от основните теми в негово изказване в сряда.