Английската централна банка (Bank of England) от днес спира да емитира досегашните купюри с номинал 10 британски лири, съобщи финансовата институция на официалната си страница.
„След успешното пускане на 14 септември 2017 година на новата купюра от 10 лири с изображението на Джейн Остин, банката ще изтегли от обращение старите банкноти от 10 лири, на които е изобразен Чарлз Дарвин", се допълва в съобщението.
След днешната дата предишните банкноти ще бъдат иззети от обращение, а обмяната им срещу нови ще може да става само в BoE, съобщава БТА.
След 1 март 2018 г. новата полимерна банкнота с изображението на Джейн Остин ще бъде единствената банкнота от 10 паунда със статут на законно платежно средство. Някои банки и строителни дружества могат да приемат досегашната банкнота от 10 британски лири след 1 март, но по тяхно усмотрение, докато повечето търговци на дребно няма да я приемат.
В средата на септември новата банкнота от синтетични полимери с номинал 10 лири бе пусната в обращение във Великобритания. Купюрата с изображението на "първата британска дама на литературата" е с размер, който е с 15 процента по-малък от досегашния. В горния си ляв ъгъл банкнотата има обемни точки, които да позволяват на незрящите хора лесно да различават номинала ѝ.
Според данни на банката над 73% от банкнотите от 10 лири в обращение са полимерни, но има все още около 211 млн. банкноти от по 10 лири, останали в циркулация. Ако се поставят една до друга, те ще са достатъчни, за да покрият половината от пътуването на Дарвин с изследователския кораб Beagle. Или те ще тежат почти колкото двете хиляди гигантски костенурки (слонски костенурки) от Галапагос, които Дарвин е видял по време на пътуването си.
Преди около година и половина, на 13 септември 2016 г., в обращение бе пусната първата полимерна банкнота - тя е с номинал 5 лири и на нея може да се види портрет на бившия премиер на Великобритания Уинстън Чърчил (1874-1965). През 2020 г. в обращение ще бъде пусната нова полимерна банкнота от 20 паунда. На нея ще бъде изобразен известният британски художник Уилям Търнър (1775-1851).