Стартирането на търговията с държавни ценни книжа (ДЦК) беше първата фаза на проекта. Втората фаза от проекта, който засяга клиринга и сетълмента, трябва да се случи в следващите няколко седмици, каза изпълнителният директор на Българска фондова борса (БФБ – София) Васил Големански в интервю за Bloomberg TV Bulgaria.
Първата стъпка беше изграждане на връзка между Държавния депозитар за ценни книжа и Българска народна банка и БФБ, което позволи да стартира пазарът на ДЦК. Втората стъпка е изграждането на връзка между Централен депозитар и Депозитар на държавни ценни книжа, което ще позволи Централен депозитар да играе важна роля при клиринга, особено за посредниците, които не са членове на Държавния депозитар на ценни книжа. Това ще създаде условия всеки един посредник да работи по унифициран начин както с инструменти като акции, така и с ДЦК. За посредника това означава смъкване на разходите за тази дейност. За крайния инвеститор сега търговията е безплатна, а впоследствие таксите би трябвало да бъдат минимални, коментира Големански.
Макар търговията с ДЦК да не е много интензивна, според Големански обемите могат да бъдат значителни.
По думите му другата цел на организирането на този пазар е, че посредством инфраструктурата на капиталовия пазар може да бъде осигурен достъп на всички участници на пазара към този инструмент, без да има някакъв лимит или ако го има, той да бъде минимален. „ДЦК са един доста добър инструмент за инвестиране с добра доходност в момента и гарантиран от държавата“, посочи изпълнителният директор на борсовия оператор.
Той допълни, че липсата на комисиони демонстрира виждането на борсата и стратегическата й цел този пазар да бъде работещ и развит. „При ДЦК това е един от инструментите, с които можем да привлечем участници към пазара. Другият е, че търговията е освободена от данъци“, заяви още той.
Големански отбеляза още, че би следвало новият пазарен сегмент да е в интерес на всички – както на държателите на тези инструменти, така и на емитента – Министерство на финансите.
„Този проект беше важен не само за нас като фондова борса, но и за самия емитент – Министерството на финансите, важен е и за самата икономика на България и самия финансов пазар“.
Той посочи, че това наистина е значителна стъпка, защото за такова нещо се е говорело още преди 20 години.
Вижте видео с целия разговор!