Цената на тока за бизнеса продължава да расте. Въпреки помощта от страна на държавата, която компенсира една част от огромния ръст на електроенергията, компаниите продължават да трупат загуби. Освен това и подкрепата закъсня, докато се чакаше одобрението на ЕК. Компенсацията от 110 лева за мегават час за октомври и за ноември се изплаща към бизнеса едва от няколко седмици.
Торовите заводи са една от най-ударените индустрии и от лавинообразния скок на цената на тока, и най-вече от тази на газа. Последната всъщност нанесе най-големи щети върху тежките индустрии.
Най-големият производител на амониев нитрат или азотен тор у нас - "Неохим" е и сред най-големите консуматори за природен газ за своето производство.
От сегашната ситуация ще бъдат най-силно засегнати земеделците, заяви пред БНТ прокуристът на завода.
Той призова за бързи мерки от страна на държавата за поскъпването на хранителните продукти.
Стефан Димитров изтъкна, че цената на тока е скочила от 72 - 75 лева за мегаватчас през лятото до сегашните 425 лв. Цената на въглеродните емисии също се е повишила близо пет пъти до днешните близо 85 евро.
„Смисъл от подкрепата на държавата винаги има, въпросът е докога ще стигне и доколко тази политика ще бъде устойчива. Не трябва бизнесът да бъде заблуждаван, че вечно някой ще му покрива сметките“, допълни той.
България е изправена пред необходимостта да взема бързи решения, като в в Европа цената на природния газ е по-висока спрямо тази у нас, коментира Димитров.
Той препоръча икономическото министерство заедно с търговските представителства да започне да налага българските продукти на чуждите пазари.
Според него мерки за намаление на ДДС може да задържат донякъде цените, защото земеделските производители ще вложат по-малко разходи в своята продукция.
Цената на продукцията на „Неохим“ е била август миналата година около 290 лв. на тон, а днес е около 1300 лв. на тон – увеличение от близо пет пъти. Износът на завода е основно насочен към Европа, тъй като някои химически заводи спират заради скъпите суровини, включително в Румъния, Сърбия и Хърватия, заяви Стефан Димитров.
Компанията очаква още по-драстично поскъпване на природния газ и затова планира спиране през януари и февруари, тъй като по-скъпият тор ще се отрази на зърнопроизводството.
Стефан Димитров посочи, че бъдещето е на водородните технологии, като водородът може да бъде превърнат в амоняк, за да бъде съхранен и транспортиран. По думите му „Неохим“ е голям производител на водород, заедно с „Лукойл“. Остава този водород да е изцяло зелен, за да има преход към зелена икономика.
Свързани компании:
преди 2 години Да инвестираш земя, нисколиквиден актив, във време на етническа и расова подмяна на европейското население, е доооста рисково, особено когато на държавата не и дреме за частната ти собственост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ми като е последното нещо за което ще дадеш пари са на майка си о гъ-за прави тук? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години А защо точно католическата църква и британската кралица са ти бенчмарк?Какво не ти харесва на Норвежкият пенсионен фонд например , или на портфейла на Бъфет ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години във войни ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години това винаги излиза на първо четене и всички обикновено спират до там ... казват си : "ахааа , тия са му намерили лесното ..." ... на втори план обаче , ако потърсиш ще видиш доста неочаквани неща ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не се изключват двете неща.Ако визираш земеделска земя, имам и от двата вида активи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години в какво инвестират свободните си средства католическата църква и английската кралица ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години А кое е първото? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години последното нещо за което ще дам пари са акции ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години нема как да го знам импе , учил съм по съвместителство индустриална химия 4+2 години ... :))) ... рассияните бая има да учат за технологическите чудеса , немож ги мислим и тех с водорода ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар