Приключи първата фаза на тестовете с търговски участници за обединението на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) с румънската енергийна борса. Пазарното обединение е за сегмента "Ден напред" и се очаква първите търговски обеми да бъдат извършени на 27 октомври.
Обединението на двете платформи се подготвя от месеци, но беше забавено, за да бъдат получени разрешения от останалите пазари, с които е обединена румънската борса. През май БНЕБ извърши първото пазарно обединение в сегмента "Ден напред" с платформата в Гърция.
Това обединение предизвика редица коментари, че именно то е причина за поскъпването на електроенергията у нас през август. Гърция традиционно е скъп пазар на електроенергия.
Стигна се дори до изслушване на ръководството на БНЕБ в 46-то Народно събрание. Там изпълнителният директор Константин Константинов обясни, че пазарните обединения не влияят върху цената на стоката, която се търгува, а само облекчават търговията.
С обединението с Румъния ще бъде увеличена предвидимостта на цените и така ще се спомогне за изглаждане на почасовите ценови пикове, посочват от БНЕБ по повод предстоящите действия. Проектът ще завърши процеса на пълното присъединяване на България към единния европейски пазар на електрическа енергия, допълват още оттам в съобщение до медиите.
Пазарното обединение е и във фокуса на мониторинга на Европейската комисия (ЕК) относно прилагането на Европейския целеви модел с областта на пазарната интеграция. Целта на пазарните обединения е създаването на трансзонален пазар на електроенергия в сегмента "Ден напред".
Това ще увеличи ефективността на търговията, ликвидността на пазарите и ще насърчи конкуренцията, защото ще доведе до по-ефективно използване на ресурсите за производство на електроенергия в Европа.
Цената на електроенергията, търгувана на борсата у нас, стана причина за проверки на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) в БНЕБ и Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Опасенията са за пазарни манипулации, които предизвикват ръста на цените.