Пенсионните фондове на ПОК Доверие са внесли допълнителна точка към дневния ред на Общото събрание на ЧЕЗ Разпределение България АД, насрочено за 20 юни, с която подлагат на гласуване сделките с ЧЕЗ България ЕАД.
Ключовото е, че вероятно собственикът на 67% от ЧЕЗ Разпределение България АД, а именно - CEZ A.S., няма да може да гласува, защото е свързано лице със ЧЕЗ България ЕАД и в този смисъл е заинтересовано лице.
Така решението дали да има сделки между ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ България ще зависи от малките акционери, които контролират 33% от капитала на компанията.
Фондовете на ПОК Доверие имат 11,94%, тези на ПОК ДСК Родина са с 2,09%, а тези на ПОК Алианц България са с 2,69% по данни към 19 декември 2013 г. Общо това са 16,72%, или повече от половината от акциите, които вероятно ще имат право на глас. Има и други големи малки акционери в ЧЕЗ Разпределение, като например пенсионните фондове на ЦКБ Сила с 6,1%, както и фонд на УПФ Съгласие с 3,98% към 19 декември 2013 г.
Реално с предложената от Доверие точка в дневния ред се материализира ефектът от това, че CEZ A.S. не купи част от продадените от държавата акции и остави възможност за инициатива в малките акционери.
Подобни точки могат да бъдат предложени и към общите събрания на ЧЕЗ Електро и Енерго-Про Продажби, където миноритарните акционери имат над 5% от капитала и могат да предлагат точки към дневния ред на общите събрания.
Вижте акционерите в енергоразпределителните дружества.
Конкретният тест на точката от дневния ред на ЧЕЗ Разпределение, предложена от Доверие гласи: „Одобряване на сделките и плащанията по договори между ЧЕЗ България ЕАД и Дружеството (със срок на действие до 1 август 2019 г.) а именно: Договор за услуги, Договор за предоставяне на услуги за избор на доставчици, Договор за наем на автомобили, Договор за общи условия при продажба на стоки и Договор за наем на недвижими имоти, с които, след придобиване от Дружеството на статут на публично дружество, се преминава прагът по чл. 114, ал. 1, т. 1, буква б или по т. 2 във връзка с т. 1 буква б от ЗППЦК."
Свързани компании:
преди 11 години "Ключовото е, че вероятно собственикът на 67% от ЧЕЗ Разпределение България АД, а именно - CEZ A.S., няма да може да гласува, защото е свързано лице със ЧЕЗ България ЕАД и в този смисъл е заинтересовано лице".Пак не сте в час! И пак разсъждавате без да сте се подготвили! Ключовото е съвсем друго. Има ли право акционер да включва точка по 114 ЗППЦК 14 дни преди събранието? И след като според вас точката явно ще може да се подлежи на гласуване, може ли да пуснете линк да намерим мотивирания доклад... Дори и решение на ВКС има в тази насока... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Да бяха предложили и един сплит на акциите ,че да влезем в Софикса.А и един дивидент независимо от размера ,не би се отразил зле :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар