Потребителските разходи в САЩ отново отбелязаха ръст през март на фона на продължаващо увеличение на доходите в страната – знак за възможно по-добро представяне на икономиката тази година, съобщава Wall Street Journal.
Разходите за лично потребление са отбелязали сезонно коригиран ръст от 0,4% през март в сравнение с февруари, посочиха от американското Министерство на търговията. Данните съвпадат с прогнозите на икономисти, обобщени от вестника.
Ръстът на разходите отразява новия тласък след забавянето по-рано тази година – 0,2% през януари и без промяна през февруари. Умереното харчене в началото на годината се дължи на силен празничен сезон и тласкани от ураганите покупки през четвъртото тримесечие.
По-високите възнаграждения също помагат за увеличаването на разходите през март.
В същото време личният доход, който представлява доходът на американците от заплати и инвестиции преди облагането с данъци, е нараснал с 0,3% този месец. Това е с 0,1 пр. п по-малко от прогнозите на анализатори за Wall Street Journal. Разполагаемият личен доход, който включва и данъците, също нараства с 0,3% през третия месец от годината.
На фона на засилените разходи потребителите са спестявали по-малко. Процентът на лични спестявания през март е 3,1% в сравнение с 3,3% през февруари.
Индексът на цените за разходите за лично потребление – предпочитаната мярка на Федералния резерв за измерване на инфлацията, нараства с 2% на годишна база, но остава без промяна от февруари. С изключение на волатилните хранителни стоки и разходи за енергия цените нарастват с 0,2% през март в съответствие с икономическите прогнози.
Основната инфлация нараства с 1,9% през миналия месец спрямо същия период на миналата година.
Фед иска да постигне инфлация от 2% на годишна база, увеличавайки краткосрочните лихвени проценти, за да предпази икономиката от прегряване. По-силният ръст на основните цени може да окуражи Федералния резерв в решението му да увеличи по-агресивно лихвените проценти в опит да запази инфлацията в норма.