IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Лондон установява опростена система за регистрация на гражданите на ЕС след Brexit

Повече от четири милиона граждани на държави членки на ЕС ще могат да се ползват от свободата на движението през преходния период

19:41 | 21.06.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Гражданите на Европейския съюз, намиращи се във Великобритания, ще могат да се регистрират от есента за получаването на право на пребиваване след Brexit, предаде Франс прес, позовавайки се на изявления от днес на британското правителство.

Повече от четирите милиона граждани на държави членки на ЕС, които продължават да живеят във Великобритания, ще могат да се ползват от свободата на движението през преходния период от 21 месеца след излизането на страната от ЕС на 29 март 2019 г., съобщава БТА.

Тези граждани ще могат да започнат да се регистрират за получаване на право на пребиваване "от есента на тази година", като целта е механизмът да заработи с пълна сила преди март 2019 г. и да е възможно най-опростен, заяви британският вътрешен министър Саджид Джавид пред Камарата на лордовете.

Молбите за получаване на право на пребиваване ще могат да се подават онлайн и чрез телефонно приложение, обяви правителството. Подателите ще трябва да докажат самоличността си, да предоставят доказателство, че пребивават във Великобритания и не са извършили сериозни правонарушения. Няма да се изисква гражданинът да има определен минимален доход.

Пребиваващите във Великобритания преди края на преходния период (31 декември 2020 г.) граждани на ЕС ще могат да подават молбите си до 30 юни 2021 г.

Цената за подаването на молба ще е 65 британски лири, а за ненавършилите 16-годишна възраст - 32,50 лири.

Междувременно министър-председателят на Ирландия Лио Варадкар предупреди днес Великобритания, че не й остава много време, за да си осигури плавно излизане от ЕС, предадоха Ройтерс и ДПА.

"Нека бъда откровен. Няма много оставащо време, ако трябва да сключим споразумение и то да бъде задействано до момента, когато Великобритания напусне Европейския съюз", каза той след среща с председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер и главния преговарящ на ЕС по Brexit Мишел Барние. По думите на Варадкар на срещата е имало "пълно съгласие", че трябва да се положат допълнителни усилия за успеха на преговорите.

Ирландският вицепремиер и министър на външните работи и търговията Саймън Ковини каза преди това в интервю, че британският премиер Тереза Мей трябва да удържи обещанието си за бъдещата граница между Великобритания и Ирландия. Пред националната електронна медиа Ар Ти И Ковини подчерта, че неговата страна е искала и очаквала "значителен напредък в преговорния процес през юни", но британското правителство не е било в състояние да го осигури.

Тази позиция на Дъблин беше подкрепена от Юнкер, който каза, че това е и позицията на останалите членове на ЕС. Той се съгласи, че британската страна трябва да предприеме значими стъпки в преговорите.

"Искам отново и отново да го кажа ясно, че Ирландия не е сама, Ирландия е подкрепена от 26 държави членки и от Комисията и това няма да се промени", каза председателят на ЕК, преди да произнесе реч пред двете камара ни ирландския парламент. "Твърдо съм против изкушението да бъде изолирана Ирландия. Ирландия трябва да бъде част от сделката", подчерта той.

След преговорите си с Тереза Мей вчера в Лондон Мери Лу Макдоналд, лидер на ирландската републиканска партия "Шин Фейн", каза, че британският премиер "е омаловажила ангажимента на своето правителство" към претенциите на Дъблин. Ирландското правителство и 27-те от ЕС трябва да бъдат нащрек и да не допуснат Великобритания да наложи свой дневен ред, каза опозиционният лидер, като призова за защита на ирландските граждани, икономика и политически процес.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:23 | 05.09.22 г.
Най-четени новини
Още от виж още

Коментари

Финанси виж още