Европейският съюз (ЕС) трябва да се замисли за регулиране на биткойна, заяви Евалд Новотни, който членува в Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), предаде Ройтерс. По думите му криптовалутата крие риск от пране на пари.
Биткойнът поскъпна от 1000 долара в началото на годината до около 16 хил. долара, а фючърсите върху криптовалутата, които дебютираха в САЩ в неделя, скочиха с 20% до 18 700 долара.
Резките ръстове накараха мнозина да се усъмнят в реалната стойност и да се запитат дали това не е балон, а централните банки се опасяват, че те ще станат обект на обвинения, ако нерегулираният пазар се срине.
„Само заради мащаба със сигурност става все по-необходимо да се обсъди дали трябва да има регулации и под каква форма да бъдат те“, каза Новотни, който е и управител на австрийската централна банка. „Особен аспект, който трябва да се обсъди, е въпросът доколко регулациите за прането на пари са релевантни в случая“, допълва той.
По думите му, при положение че дори и малките банки са обект на строг контрол за пране на пари, няма логика големите биткойн трансакции да се осъществяват без аналогични проверки. Според Новотни обаче това е по-скоро въпрос към институциите на ЕС, а не към ЕЦБ.
Сравнително малкият пазар на криптовалутите спрямо традиционните валути също означава, че проблемът не застрашава сегашната парична система.
Макар че няма категорични данни, Австрия изглежда привлича компании, които продават биткойни, тъй като се смята, че там е сравнително лесно да се вземе съответният лиценз, казва още Новотни. „Сега имаме индикации, че тук в Австрия облекченията са по-големи, регулациите са по-просто в сравнение с Германия, поради което виждаме и тенденция издаването на такива лицензи да се пренасочва към Австрия. А нямаме абсолютно никакъв интерес“, допълва той.
„Австрия трябва да има най-малкото регулации като в Германия, но в крайна сметка този проблем трябва да се реши на европейско ниво“, казва още Новотни.
преди 6 години za parva investicionna banka stava vapros отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ne che drugo i mojesh da napravish de...osven da natiskash kelevi banki kato *** da spirat rabota s crypto exchanges отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години По думите му, при положение че дори и малките банки са обект на строг контрол за пране на пари, няма логика големите биткойн трансакции да се осъществяват без аналогични проверки....che nali golemite pari koito vlizat i izlizat v bitcoin minavat prez tezi banki...da ne govorim che vsichki golemi borsi po sveta imat striktna politika za KYC...kakvo oshte iskash отговор Сигнализирай за неуместен коментар