IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Криптовалутите - измама или иновация?

Дигиталните валути са тук, за да останат, но е малко вероятно да оцелеят в сегашната си форма, пише CNBC в свой анализ

08:51 | 25.12.17 г. 10
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Светът на криптовалутите е една от най-горещите теми в света в момента. От една страна фигури от ранга на изпълнителния директор на J.P. Morgan Джейми Даймън определят криптовалутите като „измама“, а търгуващите с тях като „глупави“. От друга страна има и хора, които гледат на криптовалутите като на една от най-революционните сили във финансовата сфера, пише в свой анализ CNBC.

Много хора обаче се питат как точно да оценяват криптовалутите и защо биткойнът се търгуваше на нива от близо 20 хил. долара.

Отговорът на този въпрос поне в момента е прост: няма основания.

Дори Робърт Шилер, който спечели Нобеловата награда за икономика през 2013 г. с труда си за оценка на цените на активите, наскоро отбеляза, че стойността на биткойна е "изключително двусмислена".

Няма съмнение, че има огромни спекулации на пазара на криптовалути. Когато балонът се спука обаче, там може да се намери някаква стойност, като всичко се свежда до случаите на използване на различните валути на пазара.

Когато биткойнът беше създаден през 2009 г., целта беше това да е електронна система за трансгранични плащания. Проблемът сега е, че транзакциите с биткойни са на рекордни нива и плащанията се осъществяват по-бързо от традиционните платежни системи.

Трудно е да се каже, че биткойнът има присъща стойност извън вярванията на хората, които го търгуват. Както много анализатори твърдят обаче, виртуалната валута може да се превърне в „цифрово злато“, а ако това се случи, цената най-вероятно ще се увеличи още.

Очакванията обаче са другите цифрови валути да надминат биткойните заради полезността им, отбелязва медията.

Етериумът например е специално създаден за т.нар. „интелигентни договори“ - части от софтуер, който изпълнява договор след изпълняването на определени условия от всички заинтересовани страни. Това премахва необходимостта от сложни документи и грешки.

Рипъл е друга блокчейн верига, която работи за трансгранични плащания в различни валути за секунди. Дигиталната валута, създадена от компанията XRP, действа като преходна валута, която спомага за улесняване на транзакциите.

И двете виртуални валути преминаха впечатляващо рали през тази година, но все още са на ранен етап от развитието си. В бъдеще оценяването им се очаква да стане по-лесно

Най-големият риск пред криптовалутите е хората да изгубят вяра в платформите и да се насочат към нещо друго, което може и да е по-добро, отбелязва медията. Криптовалутите са тук, за да останат, но е малко вероятно да оцелеят в сегашната си форма.

Един голям плюс на този балон, който неминуемо ще се спука, обаче е наличието на реални иновации в индустрия, където оценките не са много ясни за разбиране.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:48 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

10
9
rate up comment 4 rate down comment 2
khao
преди 6 години
Блокчейн => невронна мрежа от ново поколение!, плюс световен мир, лек за рак и илач за мек *** .... и така докато не се събудиш. :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 3
khao
преди 6 години
единствено което стои е много хардуер за копане ... само това и една гола вяра че ще продадеш преди да спихне пирамидата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 4
doc
преди 6 години
parite sami po sebe si ne sa izmama,te sa efektivno sredstvo za razmiana na choveshki trud...vij manipulaciata na parichnata masa,razbirai bezkrainoto pechatane si e chista izmama i nachin na ograbvane na raboteshtite hora...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 8
alphaomega
преди 6 години
хах.Биткойна със сигурност не е създаден от изкуствен интелект. Но самата технология на блокчейн може да бъде изпозлвана за основа при създаването на изкуствен интелект. Блокчейн => невронна мрежа от ново поколение!Това всъщност не е терия или конспирация. Вече има много фирми които разработват такива прототипи но още са в начален стадий.Представи си един истински изкуствен интелект който съществува във мрежата развива се, учи.... и никой не може да го спре защото няма централна локация. И никой не притежава сорс кода, и никой не знае как функционира. Когато навлезе 5G и интернета на нещата (където всички устройства са свързани) можем само да гадаем какво ще се случи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 2
Sakamano
преди 6 години
В някои сайтове съм попадал и на по-интересни теории. Любимата ми е, че биткойнът е създаден от изкуствен интелект, който цели да превземе финансовата система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 10
alphaomega
преди 6 години
Много ясно че крипто валутите са измама! Всички пари са измама.Или по точно да се изразя - парите са основния инструмент чрез който елита управлява стадото. Парите позволяват прилагането на високоефективни дистанционни методи за експлоатация на масите. (робство чрез данъците, лихвите и застраховките...)Наистина е изумително че има хора които са толкова наивни и вярват че биткойна й технологията блокчейн е създадена от анонимния програмист "Сатоши Накамото"..Събудете се бе!Зад всичко това стоят същите хора които стоят и за сегашната финансова система. Фед, централните банки, петро долара....еврейските фамилии.Биткойна просто е новата схема. Сега още я тестват във реални условия, опипват почвата за да видят дали масите ще приемат новата форма на финансово робство. Ако техологията се докаже като ефективна в реални условия - ще и дадат зелена светлина.На следващия етап криптовалутите ще станат официално разплащателно средство.А сегашната система заедно със кеша ще отиде в историята.Това се знае и планирано от много отдавна. Първите концепции за безкешова икономика датират още от 70-те години на 20 век. Просто до сега не бяха налични нужните технологии за се реализират тези концепции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 13
Sakamano
преди 6 години
Биткойнът не е обвързан с никакви материални активи. Това не е недостатък, а едно от основните предимства на криптовалутите. Схващането, че всяка валута задължително трябва да бъде обезпечена с нещо е остаряло и към днешно време - напълно погрешно. На финансовите пазари парите не са по-различни от всяка друга стока. Те имат стойност защото са полезни и в ограничени количества.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 5
evtimvz
преди 6 години
Зад една валута стои злато и икономиката на дадената страна. Какво е зад бит-а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 13
doc
преди 6 години
v momenta v bitcoin vlizat eksponencialno mnogo hora i zatova sistemata e zadrastena s tranzakcii i taksite sa visoki...tova e priznak,che horata imat doverie v nego,a ne che ne raboti... po vaprosa sas scaling-a rabotiat mnogo umni glavi i oshte dogodina se ochakva vavejdaneto na novi tehnologii koito drastichno shte uvelichat vazmojnite tranzakcii v sistemata i shte gi napraviat mnogo po-barzi i evtini...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още