Федералният резерв на САЩ продължава с плана си за разработване на собствена цифрова валута, обявявайки в четвъртък (20 май), че ще публикува научно изследване това лято, което ще покаже какви ще са следващите стъпки в тази посока, съобщава CNBC.
Въпреки че централната банка не е определила конкретни планове за валутата, гуверньорът на Фед Джером Пауъл изтъкна напредъка на технологията за разплащания и каза, че регулаторът "внимателно наблюдава и се адаптира" към тези нововъведения.
„Ефективното функциониране на нашата икономика изисква хората да имат вяра и доверие не само в долара, но и в платежните системи, банките и в другите доставчици на платежни услуги, които позволяват на парите да текат ежедневно“, посочи Пауъл. „Нашият фокус е върху осигуряването на безопасна и ефективна платежна система, която предоставя широки ползи за американските домакинства и предприятия, като същевременно възприема иновациите“, добави той.
Редица страни по света и най-вече Китай вече предприеха стъпки в изграждането на собствена цифрова валута, стимулирайки Фед да направи същото. Напредъкът на Пекин в тази насока предизвиква притеснения, свързани с възможността въпросната нова система да подкопае позицията на долара като глобална резервна валута.
Пауъл се позова на нарастващата популярност на цифровите валути като биткойн макар да посочи, че те остават неефективни механизми за разплащания. Стейбълкойните, които са обвързани с конкретни валути, предлагат други предимства.
„Технологичният напредък предлага и нови възможности за централните банки - включително за Фед“, изтъква Пауъл. „Въпреки че могат да се използват различни структури и технологии, цифровите валути, емитирани от централните банки могат да бъдат проектирани за употреба от широката общественост“, добавя той.
Федералният резерв изучава платежните системи от няколко години и планира да пусне продукт, наречен FedNow, вероятно през 2023 г., който ще отговори на много от проблемите, свързани с необходимостта от бързина при трансакциите.
Фед работи съвместно с различни групи по проекта, включително с Банката за международни разплащания.